We wtorek na stronach wPolityce.pl ukazał się apel: „Wspomóż rozwój niezależnych mediów! Przekaż 1,5% podatku!”. Jego autorzy proszą o wpłacanie 1,5 proc. podatku na Fundację Mamy i Taty z celem szczegółowym: rozwój mediów. Za ewentualną pomoc dziękują tygodnik „Sieci”, serwis wPolityce.pl i telewizja wPolsce.
Wszystkie te media powiązane są ze spółką Fratria oraz braćmi Michałem i Jackiem Karnowskimi. Niedawno założyli oni Fundację Media w Polsce (i zaapelowali o wpłaty). Fundacja nie ma jednak statusu organizacji pożytku publicznego, nie można więc przeznaczyć na nią 1,5 proc. podatku, wybierając jej numeru KRS w zeznaniu podatkowym.
Fundacja Mamy i Taty powstała w 2010 roku „w obronie swobody wypowiedzi i ochrony dzieci przed działaniami antyrodzinnymi”. Jak czytamy na jej stronach, „za idealny model rodziny uważamy trwałe małżeństwo złożone z kobiety, mężczyzny oraz dzieci”.
Podobnie, za pośrednictwem Fundacji Salvatti.pl, można przeznaczyć 1,5 proc. podatku na Strefę Wolnego Słowa, czyli media Tomasza Sakiewicza (to m.in. serwis Niezalezna.pl, „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie” i Telewizja Republika).
W ostatnich latach bracia Karnowscy regularnie prosili o wsparcie ich mediów, przede wszystkim poprzez kupowanie numerów drukowanych i prenumeraty cyfrowej „Sieci”. „W tym krytycznym roku Polska szczególnie potrzebuje silnych propolskich mediów” – alarmował Michał Karnowski wiosną ub.r.
NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wpolityce-pl-sieci-michal-karnowski-jacek-karnowski-darowizna ##
Wielu publicystów wytykało im, że za rządów Zjednoczonej Prawicy do ich tytułów trafiało dużo budżetów reklamowych spółek i instytucji państwowych, a ich czołowi dziennikarze, na czele z braćmi Karnowskimi, prowadzili własne programy i regularnie gościli w mediach publicznych.
„Sieci” zarabiały pochodziła ze spółek Skarbu Państwa
Według analizy prof. Tadeusza Kowalskiego, opartej na cennikowych danych z Kantar Media, w 2021 roku niemal 40 proc. wpływów reklamowych „Sieci” pochodziło ze spółek Skarbu Państwa. Najmocniej promowały się w tygodniku PKN Orlen (za 7,4 mln zł), Lotos (3,9 mln) i Totalizator Sportowy (3,6 mln).
W 2022 roku przychody Fratrii, wydającej m.in. telewizję wPolsce, „Sieci”, „Gazetę Bankową” i wPolityce.pl, zwiększyły się o 9,3 proc. do 37,6 mln zł, głównie dzięki wzrostowi wpływów reklamowych. Zysk netto spółki zmalał z 4,59 do 4,01 mln zł, prawie w całości został wypłacony jako dywidenda.
Mniejszościowymi udziałowcami Fratrii są członkowie jej zarządu: Jacek Karnowski ma 16,25 proc. walorów, Michał Karnowski – 4,94 proc., a Romuald Orzeł – 0,54 proc. Natomiast do Spółdzielczego Instytutu Naukowego G. Bierecki (Grzegorz Bierecki to senator klubu PiS i twórca SKOK-ów) należy 50,26 proc. udziałów, a do Apelli – 28,01 proc.