„Przejęcie” to tytuł filmu dokumentalnego, który tworzy były wicedyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Marcin Tulicki. Opowiadać ma, jak pisał Samuel Pereira, o „wrogim przejęciu TVP i o tym co dzieje się od 13 grudnia”.
„Przejęcie” ma pokazać „dlaczego tak łatwo było wtargnąć do telewizji i zawładnąć anteną. Kto za tym wszystkim stoi?” – jak zapowiada sam Tulicki. „Pokażę nie tylko nieznane dotąd kulisy i materiały z samego serca wydarzeń na Woronicza czy budynku na Placu Powstańców Warszawy. Porozmawiam ze świadkami tych wydarzeń. Telewizja Polska poszła na pierwszy strzał, ale przecież chwilę później była prokuratura. Komu, kiedy i w jaki sposób zablokowano przepustki w Prokuraturze Krajowej? Do czego to wszystko prowadzi i jakie będą skutki metod działania nowego rządu?” – pyta był wicedyrektor TAI.
We wtorek Marcin Tulicki zamieścił pierwszy zwiastun filmu. „To film, który powinien powstać, bo o tym co się dzieje nigdy nie wolno zapomnieć” – reklamuje swoje dzieło były pracownik TVP.
Jest już pierwszy zwiastun! Mój nowy film dokumentalny „PRZEJĘCIE”. To film, który powinien powstać, bo o tym co się dzieje nigdy nie wolno zapomnieć. https://t.co/RdrOl8deC9
Zróbmy to razem! 💪🇵🇱
Media publiczne, prokuratura. Kolejne instytucje padają łupem rządzących.… pic.twitter.com/U4BpsKMGz3
— Marcin Tulicki 🇵🇱 (@TulickiMarcin) April 9, 2024
Tulicki założył zbiórkę na swój film na platformie crowdfundingowej Zrzutka.pl. W sto dni chce zebrać 100 tys. zł. Do wtorkowego popołudnia 20 osób zdecydowało się wesprzeć jego cele kwotą 1465 zł.
Tulicki dyscyplinarnie zwolniony z TVP
Pereira i Tulicki, razem z Michałem Adamczykiem kilkanaście dni nie zgadzali się na dobrowolne opuszczenie siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przy pl. Powstańców w Warszawie, po tym jak zostali poinformowani o odwołaniu ze stanowisk dyrektorskich. Cała trójka została dyscyplinarnie zwolniona z pracy w TVP.
Tulicki w „Wiadomościach” pracował od 2016 roku. Przygotowywał do głównego wydania materiały dotyczące przede wszystkim polskiej polityki. Jako wysłannik programu relacjonował m.in. wojnę w Ukrainie, wydarzenia na Bliskim Wschodzie i wybory w USA.
W ostatnich latach przygotował kilka filmów dokumentalnych, m.in. pokazany w grudniu 2021 roku „Holding” o założycielach TVN, „Urban: jestem złym człowiekiem”, „Na granicy”, „Pan z Chobielina” o Radosławie Sikorskim oraz dwa dokumenty o Donaldzie Tusku: wyemitowany premierowo w kwietniu ub.r. „Nasz człowiek w Warszawie” i „Ich człowiek w Brukseli”. Przed przejściem do centrali Telewizji Polskiej Tulicki pracował w jej katowickim oddziale.