Stowarzyszenie Grupa 17 już działa

Chce zmienić zasady funkcjonowania KRRiT

W połowie lutego radiowcy wystosowali list otwarty do rządzących. Protestowali przeciw łączeniu rozgłośni radiowych z regionalnymi ośrodkami telewizji i domagali się uczestniczenia w procesie przygotowywania nowej ustawy medialnej. – Sformułowanie oraz podpisanie listu, a w konsekwencji powstanie i rejestracja Stowarzyszenia Grupa 17, to był strzał w dziesiątkę – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, dziennikarka Radia Lublin.

29 grudnia 2023 r. minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz postawił w stan likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Stanowiska stracili nominowani przez rząd PiS prezesi, redaktorzy naczelni, często i szefowie działów informacji. Rozpoczął się czas budowania nowych mediów publicznych i coraz głośniejsza dyskusja nad ramami prawnymi, w których miałyby działać. Zawalczyć o dobro rozgłośni radiowych postanowili sami pracownicy.

Z inicjatywy Radia Lublin powstał list, który w połowie lutego trafił do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałków Sejmu i Senatu, Prezesa Rady Ministrów oraz Sejmowej Komisji Kultury i Mediów. Podpisały go 834 osoby: dziennikarze, realizatorzy, technicy, informatycy, pracownicy pionów administracyjnych z 16 regionalnych rozgłośni, czyli około 60 proc. wszystkich zatrudnionych. – Inicjatywa zrodziła się w polskim Radiu Lublin, ale ma osobiste podłoże. Wynika z mojego poczucia misji, z bardzo głębokiego przekonania, że to co robię od 30 lat ma sens, że jest potrzebne i że to jest właśnie ten moment, kiedy trzeba zabrać głos we własnej sprawie – mówiła wtedy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

– Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wyglądało w mediach publicznych ostatnie 8 lat i jakie rzeczy działy się w rozgłośniach regionalnych. Wiemy jak trudno będzie odbudować wizerunek mediów służby publicznej, ale jesteśmy przekonani, że to się uda i chcemy wziąć w tym udział – zaznaczała.

Od tamtej pory minęło nieco ponad miesiąc, a radiowcom udało się zarejestrować Stowarzyszenie Grupa 17, które zrzesza dziennikarzy zatrudnionych w 16 rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia. Jego celem jest udział w pracach nad nową ustawą medialną oraz utrzymanie formalno-prawnej niezależności wszystkich 17 rozgłośni regionalnych. – Sformułowanie oraz podpisanie listu, a w konsekwencji powstanie i rejestracja Stowarzyszenia Grupa 17, to był strzał w dziesiątkę – mówi Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

– 26 lutego 2024 roku w Fundacji Batorego odbyła się debata wokół założeń do ustawy medialnej przygotowanej przez środowiska naukowe i grupę ekspertów medialnych. Jeden z nich prezentując projekt stwierdził, że słyszał o pojawiających się protestach wobec proponowanych założeń. Udało mi się zabrać głos na tym spotkaniu i teraz te niezidentyfikowane protesty, nabrały argumentów i ciała w postaci Stowarzyszenia Grupa 17. Nie tylko nie zgadzamy się z propozycją połączenia regionalnych rozgłośni radia z ośrodkami telewizyjnymi, ale mamy własne pomysły na nowy ład medialny i chcemy włączyć się w prace nad ustawą. Uważamy, że w demokratycznym kraju nasz głos musi zostać wzięty pod uwagę, ponieważ ewentualne zmiany dotyczą bezpośrednio nas i naszych odbiorców – zaznacza dziennikarka.

Niezależność członków KRRiT, Karta Mediów Publicznych, finansowanie mediów publicznych

Radiowcy są w kontakcie z sejmową Komisją Kultury i Środków Przekazu i liczą na spotkanie z posłami po wyborach samorządowych. – W pracach nad naszymi propozycjami do ustawy skupiamy się przede wszystkim, nad określeniem statusu członków KRRiT oraz zasad jej funkcjonowania. Obecne regulacje dotyczące rady to nie tylko jedna z największych słabości systemu, ale i przyczyna jej upolitycznienia. Aby media służby publicznej odciąć od wpływów świata polityki, musimy bardzo restrykcyjnie określić warunki, które powinni spełniać kandydaci, a po wyborze przepisy powinny zapewniać im całkowitą niezależność, samorządność i niezawisłość podejmowanych decyzji. Rada powinna być zobligowana do prowadzenia swoich działań kolektywnie w sposób transparentny i publiczny – zaznacza prezeska stowarzyszenia.

– Pracujemy też nad strukturą zarządzania niezależnych formuło-prawnie spółek polskiego radia, sposobami wypełniania i rozliczania misji, zasadami włączania nowych mediów w działalność misyjną oraz nad finansowaniem mediów służby publicznej i podziałem tych środków. Bardzo zależy nam na wpisaniu do nowej ustawy Karty Mediów Publicznych i niezależności redakcyjnej, która jest zasadą przestrzeganą w mediach zachodnich. Ta reguła chroni zwykłych dziennikarzy przed naciskami ze strony na przykład zarządu – wyjaśnia Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

Stowarzyszenie Grupa 17, na którego czele stoi zarząd w składzie: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet – prezeska zarządu (Radio Lublin), Agata Koss – wiceprezeska zarządu (Radio Lublin), Katarzyna Kużel – skarbniczka (Radio Koszalin), zamierza współpracować z innymi organizacjami działającymi na rzecz mediów i ich pracowników. – Nawiązaliśmy kontakty ze Stowarzyszeniem Ludzi Mediów Woronicza 17 czyli z kolegami z telewizji. Mamy kontakt z Reporterami bez Granic, z Towarzystwem Dziennikarskim, ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego, ze związkami zawodowymi z organizacjami obywatelskimi i nie zamierzamy odpuszczać – podkreśla prezeska.