Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego.
Tegorocznych laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący jury), Jarosław Gugała (Polsat), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita” – wyłączył się z głosowania w kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektorka Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarzyni jury).
Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań jej patrona– działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
Jury docenia dziennikarstwo wysokiej próby. Rzetelne, które pokazuje świat taki, jakim on jest, które pozwala nam na wyrobienie własnego osądu. Poprzez nagrodzone przez wszystkie lata prace stawiamy pytania. To są prace, które nie boją się podejmować trudnych tematów, które zazwyczaj pokazują co jest złe, a co jest dobre i w tym kontekście szukamy pewnego odwołania do wartości, które wyznawał Maciej Płażyński, czyli budowy silnego społeczeństwa obywatelskiego, poszanowania praw każdego z nas do niezależności, dokonywania wyboru, własnego osądu – mówił Jakub Płażyński, podczas gali wręczenia nagród w 2023 roku.
Laureaci trzynastej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego:
- Laureatką w kategorii dziennikarz medium polonijnego została Maria Aleksandra Radożycka-Paoletti za publikację Ad alcuni piace la poesia – „fenomen Szymborskiej”: niezwykły sukces Wisławy Szymborskiej we Włoszech na łamach Biuletynu Informacyjnego „Polonia Włoska”.
- Laureatem w kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii został Martin Ehl, dziennikarz opiniotwórczego czeskiego dziennika „Hospodářské nowiny”, publikujący również na łamach „Visegrad Insight”, za regularne przybliżanie czytelnikom Polski z różnych perspektyw: politycznej, gospodarczej i społecznej.
- Nagrodę w kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne przyznano Rusłanowi Szoszynowi za cykl tekstów o procesie Andrzeja Poczobuta oraz rozmowę z Andżeliką Borys „Nie chcę uciekać ze swojej ziemi”, opublikowanych w „Rzeczpospolitej”.
- W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano polską redakcję LRT (litewskiego nadawcy publicznego) za budowanie i utrzymywanie łączności między Polską a polską społecznością na Litwie.
W indywidualnych kategoriach dziennikarskich nagrodzeni otrzymują: statuetkę oraz 10 tys. zł, nagrodą w kategorii redakcja medium polonijnego jest statuetka. Wręczenie nagród odbędzie się 18 maja 2024 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni.