Stowarzyszenie dziennikarzy regionalnych rozgłośni publicznych już zarejestrowane

Prezeską Stowarzyszenia Grupa 17 jest Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Radia Lublin

Dziennikarze regionalnych rozgłośni publicznych utworzyli Stowarzyszenie Grupa 17, którego celem jest udział w pracach nad nową ustawą medialną oraz utrzymanie formalnoprawnej niezależności wszystkich 17 stacji. Nowa organizacja została już zarejestrowana.

Stowarzyszenie zrzesza dziennikarzy zatrudnionych w 16 rozgłośniach regionalnych publicznych (oprócz Radia Kraków). Powstało w wyniku oddolnej inicjatywy sygnatariuszy „Listu Otwartego Pracownic i Pracowników Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia”, który został przesłany do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także do marszałków Sejmu i Senatu, premiera oraz sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Autorzy listu podkreślają w nim potrzebę istnienia niezależnych formalnoprawnie regionalnych rozgłośni publicznych. Zwracają uwagę na ich dorobek, potencjał oraz społeczną i kulturową rolę, jaką odgrywają w regionach. Domagają się też udziału w pracach nad nową ustawą medialną.

List podpisały ostatecznie 834 osoby – dziennikarze, realizatorzy, technicy, informatycy, pracownicy pionów administracyjnych z 16 regionalnych rozgłośni, czyli około 60 proc. wszystkich zatrudnionych.

Nowe stowarzyszenie współpracuje również z innymi stowarzyszeniami pracowników mediów publicznych i organizacjami obywatelskimi.

Siedziba stowarzyszenia znajduje się w Lublinie. W skład zarządu weszły Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Radia Lublin jako prezeska, Agata Koss z Radia Lublin jako wiceprezeska i Katarzyna Kużel z Radia Koszalin jako skarbniczka.