Kary za mowę nienawiści wobec osób LGBT

. Ministerstwo sprawiedliwości szykuje zmiany w kodeksie karnym

Arkadiusz Myrcha i Adam Bodnar

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapowiedział w piątek, że wkrótce rząd zajmie się nowelizacją kodeksu karnego, która ma zakazać mowy nienawiści wobec osób LGBT. – Ten projekt lada moment będzie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu, więc zakładam, że za kilka tygodni mógłby trafić do Sejmu – powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Myrcha.

W programie “Tłit” Wirtualnej Polski wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha był piątek pytany, co z ustawą zakazującą mowy nienawiści wobec osób LGBT. Dziennikarz przypomniał, że taka obietnica pojawiła się w umowie partii tworzących Koalicję 15 października. Myrcha zapowiedział, że “projekt jest na zaawansowanym etapie rządowym”.

– Ten projekt lada moment będzie wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu, więc zakładam, że za kilka tygodni mógłby trafić do Sejmu. W projekcie jest rozszerzenie katalogu przesłanek przestępstw zmotywowanych nienawiścią, których dotąd brakowało, np. takich jak niepełnosprawność czy tożsamość płciowa – powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Arkadiusz Myrcha.

“Skuteczniejsze ściganie sprawców dyskryminacji”

W piątek wieczorem projekt ustawy zmieniającej kodeks karny pojawił się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów na stronie KPRM. W opisie projektu czytamy, że jego celem jest “wzmocnienie ochrony prawnokarnej przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową”.

Autorzy projektu podkreślają, że chodzi o “skuteczniejsze i efektywniejsze ściganie czynów motywowanych przesłankami dyskryminacyjnymi oraz zwiększenie ochrony prawnokarnej pokrzywdzonych takimi czynami”, a także “zagwarantowanie pełnej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc”.

“W projekcie proponuje się poszerzenie katalogu przesłanek dyskryminacyjnych o kryterium niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Wprowadzenie projektowanych rozwiązań zapewni wzmocnioną i pełną ochronę prawnokarną przed stosowaniem przemocy lub groźby bezprawnej, nawoływaniem do nienawiści, znieważaniem i naruszaniem nietykalności cielesnej ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną lub tożsamość płciową pokrzywdzonego” – piszą autorzy projektu.