Akcja ZaWodnicy 357 rozpoczęła się 21 marca – w pierwszy dzień wiosny. Polega na wytypowaniu zaśmieconego brzegu i zebraniu ekipy, która to miejsce posprząta. O miejscu i dacie akcji decydują szefowie sztabów – sztaby mogą zakładać aktywni Patroni Radia 357. W samych akcjach może wziąć udział każdy, kto się zarejestruje i zgłosi do pomocy.
„Świetnie pamiętamy odzew, z jakim spotkała się nasza akcja sadzenia lasu. Chcieliśmy zebrać na 3,57 ha lasu, a zebraliśmy na trzy razy więcej. W ciągu 10 dni nasi Słuchacze sfinansowali aż 106 450 metrów kwadratowych lasu, czyli ponad 10 hektarów. W akcję włączyło się wtedy 13 tysięcy osób, wykonując 15 tysięcy transakcji. Słuchacze pomogli nam też osobiście – w 4 lokalizacjach pojawiło się 550 osób, by z łopatami posadzić tysiące sadzonek drzew. Taka jest społeczność Radia 357. Dlatego wracamy z propozycją kolejnej akcji – tym razem będą to wiosenne porządki. Marzy nam się, żeby powstało 357 sztabów i że – w myśl naszego hasła – realnie poprawimy warunki brzegowe w naszym kraju” – tłumaczy cytowany w komunikacie Paweł Sołtys, kierujący pracami zarządu Radia 357.
Logistycznym i merytorycznym partnerem akcji jest Fundacja Czysta Rzeka.
„Operacja Czysta Rzeka to największa w Polsce akcja społeczna sprzątania rzek i terenów zielonych. Przez 5 lat zgromadziliśmy wokół nas ponad 36 tys. ludzi, zebraliśmy 885 ton śmieci. Jesteśmy więc sprawdzonym partnerem, który potrafi zmobilizować społeczność do wiosennych porządków, by dbać jeszcze skuteczniej o środowisko. Ochrona tak cennych zasobów jak woda czy troska o bioróżnorodność to wartości, którymi chcemy zarażać innych. Wierzymy, że zaangażowanie społeczności Radia 357 może przynieść wymierne pozytywne efekty, bo razem możemy zrobić więcej dla dobra naszej planety i przyszłych pokoleń” – mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka akcji i członkini zarządu Fundacji Czysta Rzeka.
Rejestracje sztabów i uczestników akcji są możliwe poprzez stronę zawodnicy.Radio357.pl Zarejestrowani uczestnicy akcji otrzymają zestawy – rękawiczki i worki, a szefowie sztabów dodatkowo pamiątkowe koszulki. Po akcji osoby, które wezmą w niej udział mogą pobrać pamiątkowy certyfikat. Każdy sztab może też przysłać swoje zdjęcie z akcji, które zostanie umieszczone na stronie zawodnicy.Radio357.pl.
Akcja główna w Kazimierzu Dolnym
357. kilometr Wisły zlokalizowany jest w Kazimierzu Dolnym. Dlatego właśnie w tym miejscu odbędzie się akcja główna Operacji Czysta Rzeka z udziałem Radia 357. Na 20 kwietnia 2024 roku zaplanowane zostało tu największe sprzątanie brzegu, a Marek Niedźwiecki poprowadzi wyjazdową audycję „Zakamarki”. W specjalnym miasteczku zlokalizowanym w Porcie Jachtowym będzie także okazja do spotkania z dziennikarzami Radia 357.
Osoby, które nie mogą zaangażować się osobiście mogą ufundować zestawy do sprzątania dla zaWodników i zaWodniczek.
„Koszt jednego zestawu to 3,57 zł. Uznaliśmy, że to nie może być przypadek. Dlatego dodatkowo wymyśliliśmy, by każdy mógł dorzuci się do tych zestawów. Wystarczy wejść na stronę zawodnicy.Radio357.pl i zostać Patronem/Patronką albo zwiększyć wsparcie. Pierwszą miesięczną wpłatę albo kwotę zwiększającą wsparcie przekażemy Fundacji Czysta Rzeka na sfinansowanie zestawów” – wyjaśnia Paweł Sołtys.
Start: 21 marca 2024 (od tego dnia można zakładać sztaby i planować akcje)
Koniec: 25 maja 2024 (to ostatni dzień na przeprowadzenie akcji)
Dokładna lokalizacja akcji głównej 20 kwietnia 2024: Camping Port Port Jachtowy w Kazimierzu Dolnym, ul. Senatorska
Zgłoszenia do akcji głównej: zawodnicy.Radio357.pl
Partner akcji: Fundacja Czysta Rzeka
*** Fundacja Czysta Rzeka działa od 26 lutego 2024 roku, ale jej historia jest o wiele dłuższa. Wywodzi się od Operacji Czysta Rzeka – ogólnopolskiej akcji społecznej sprzątania rzek i terenów zielonych. Początki Operacji sięgają 2018 roku, kiedy w redakcji magazynu „Kraina Bugu” narodził się pomysł sprzątania rzeki Bug oraz jej dopływów. Dzięki zaufaniu i wsparciu pierwszych partnerów udało się rozpocząć pierwszą edycję porządków. W ciągu kilku dni okazało się, że potrzeba oddolnych działań na rzecz środowiska naturalnego występuje również w wielu innych miejscach. Jednodniowa inicjatywa nad Bugiem błyskawicznie rozwinęła się do kilkutygodniowej akcji ogólnopolskiej, w którą zaangażowały się osoby publiczne oraz lokalni liderzy.
Do tej pory odbyło się pięć edycji akcji Operacja Czysta Rzeka. W dotychczasowych pięciu odsłonach tej inicjatywy udział wzięło ponad 36,7 tys. osób, które zebrały ponad 885 ton śmieci.
Fundatorem Fundacji Czysta Rzeka jest 5 Strona Sp. z.o.o – wydawca czasopisma „Kraina Bugu”.