Olimpiada Wiedzy o Mediach po raz dziesiąty zgromadzi młodych entuzjastów mediów z całej Polski

Już w ten weekend 160 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski powalczy o 72 indeksy na kierunki dziennikarskie na polskich uczelniach wyższych. Na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się finał X edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Wydarzeniu towarzyszą spotkania z dziennikarzami i wycieczki po ciekawych punktach stolicy. W tej edycji do zawodów przystąpiła rekordowa liczba osób – ponad dwa tysiące. Najlepsza dwunastka powalczy w sobotnim quizie o tytuł zwycięzcy Olimpiady Wiedzy o Mediach i atrakcyjne nagrody.

Olimpiada Wiedzy o Mediach odbędzie się 22 i 23 marca 2024 roku (piątek, sobota) w auli Dawnej BUW na Kampusie Centralnym Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 26/28). Organizatorem Olimpiady jest Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, zaś współorganizatorami – 15 wyższych uczelni na terenie całego kraju.

Olimpiada Wiedzy o Mediach składa się z 3 etapów. W I etapie (listopad) jej uczestnicy tworzyli eseje, filmy, fotoreportaże lub fotokasty na jeden z podanych tematów. W przeszłości pojawiły się zagadnienia związane z medialną rozrywką, hejtem w internecie, przyszłością mediów czy ich autotematyzmem. W tym roku były to:

1. TikTok – pożeracz czasu, czy skarbnica wiedzy? Szanse i zagrożenia w korzystaniu z TikToka.
  2. Mediatyzacjaistnienia.
  3. Influencer – dziennikarzem? Czy jeszcze istnieje dziennikarstwo profesjonalne?
  4. Rozwój mediów – dokąd zmierzamy? Jak AI wpłynie na media?
  5. Dziennikarstwo czasów dezinformacji.

II etap – okręgowy (grudzień) – to test wiedzy o mediach, który odbywał się na uczelniach w 16 województwach.
III etap – centralny (22, 33 marca 2024.) – odbywa się na Uniwersytecie Warszawskim i składa się z dwóch części. Pierwsza (22 marca) – to ponownie pisemny test wiedzy o mediach. Laureatami Olimpiady zostaną uczestnicy, którzy zdobędą najwyższą liczbę punktów, 72 osoby otrzymają indeksy na studia dziennikarskie na 16 polskich uczelniach wyższych. Piątkowemu wydarzeniu towarzyszą spotkania z dziennikarzami – w tym roku będą to: red. Renata Kim, red. Bartosz Węglarczyk, red. Paweł Płuska i red. Katarzyna Kolenda-Zaleska oraz wycieczki po ciekawych punktach stolicy. W tym roku uczestnicy OWM zwiedzą Sejm RP.

Podczas drugiej części finału (23 marca) najlepsza „dwunastka” wystąpi przed publicznością podczas quizu z wiedzy o mediach, w trakcie którego powalczy o atrakcyjne nagrody i tytuł zwycięzcy lub zwyciężczyni X edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach.

To już dziesiąta jubileuszowa edycja Olimpiady.

Przez 10 lat w Olimpiadzie Wiedzy o Mediach wzięło udział ponad 11,5 tysiąca osób. Olimpiada ma na swoim koncie 523 laureatów i 108 finalistów. Co oznacza, że rozdaliśmy ponad 600 indeksów na kierunki dziennikarskie na polskich uczelniach.

Patronat honorowy nad Olimpiadą Wiedzy o Mediach objęli:

Minister Nauki – Barbara Nowacka, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.

Program wydarzenia:

Piątek, 22.03.2024

• 10.00 – 11.30 – rejestracja Uczestniczek i Uczestników Olimpiady
  • 11.45 – rozpoczęcie 10. Finału Olimpiady Wiedzy o Mediach (wystąpienia władzy Wydziału)
  • 12.00 – 13.00 – test finałowy
  • 13.00 – Lunch
  • 13.30 – 15:00 – spotkania z Dziennikarzami
  • ogłoszenie wyników testu
  • 15:15 – 18:00 – wycieczka do Sejmu RP

Sobota, 23.03.2024

• 10.00 – rozpoczęcie Quizu 10. Finału Olimpiady Wiedzy o Mediach
  • Ok. 11.30 – przewidywane zakończenie Quizu, ogłoszenie końcowych wyników, rozdanie nagród i dyplomów

Na miejscu dostępni będą organizatorzy, udzielający komentarzy dla mediów.

Patronat nad wydarzeniem objął tradycyjnie portalmedialny.pl.