Sprawa, o której sąd wydał rozstrzygnięcie 13 marca br., dotyczyła naruszenia dobrego imienia Uniwersytetu SWPS przez rozpowszechnianie nieprawdziwych i nieścisłych informacji zawartych w artykule „Tureccy ekstremiści w Polsce – czy poleje się krew?”, autorstwa Witolda Repetowicza. Materiał z 10 maja, zamieszczony na portalu TVP.Info oraz udostępniony na profilu stacji na Facebooku, dotyczył jednego z wydarzeń organizowanych na uczelni.
TVP przegrywa kolejny proces
Jak dowiaduje się portal Wirtualnemedia.pl, Sąd Okręgowy w Warszawie jednoznacznie stwierdził, że opublikowanie i rozpowszechnianie wspomnianego artykułu nastąpiło z naruszeniem zasad rzetelności dziennikarskiej.
– Wyrok sądu I instancji jest w pełni satysfakcjonujący dla Uniwersytetu SWPS. Wystąpiliśmy na drogę sądową przeciwko TVP, ponieważ uważamy, że należy przeciwdziałać szerzeniu się na portalach internetowych nieprawdziwych informacji, które naruszają dobra osobiste, w tym dobre imię jakiejkolwiek instytucji i opisują daną sytuację w nieprawdziwy sposób. Nie będziemy się odwoływać od wyroku I instancji, ponieważ w całości uwzględnia główne żądania uczelni zgłoszone w pozwie – przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Renata Czeladko, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu SWPS.
Sąd nakazał TVP usunięcie artykułu „Tureccy ekstremiści w Polsce – czy poleje się krew?” autorstwa Witolda Repetowicza (już nie jest dostępny na stronie). Ponadto telewizja ma opublikować w terminie 7 dni po uprawomocnieniu się wyroku przeprosiny na stronie głównej portalu TVP Info. Sąd nakazał także zapłatę 100 tys. zł na rzecz Fundacji Pro Akademika na cele społeczne. TVP została także w całości obciążona kosztami procesu.
Wyrok wydany w pierwszej instancji jest nieprawomocny.