Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała listę chętnych na siedem częstotliwości radiowych, z czego największym zainteresowaniem cieszy się nadawanie w Częstochowie – złożono 14 wniosków. Własne radio chce mieć Marcin Wąsiewicz, były dyrektor radiowej Trójki. Pomysły kolejnych rozgłośni zgłosił były prezes Eski Leszek Kozioł. Na UKF nadawać chce internetowe Radio Yanosik.
Konkursy dotyczą nadawania w Bielsku-Białej (92,7 MHz), Częstochowie (92,4 MHz), Łodzi (90,8 MHz), Sierpcu (107,9 MHz), Andrychowie (90,9 MHz), Hajnówce (93,3 MHz) i Żywcu (98,5 MHz).
Marcin Wąsiewicz: „Tworzyć na własnych warunkach”
Marcin Wąsiewicz – do połowy stycznia dyrektor radiowej Trójki, a wcześniej dyrektor programu Radia Łódź – jest współwłaścicielem i prezesem spółki El Radio, która startuje w konkursach w Łodzi (zaproponowała El Radio) i Częstochowie (On Radio).
– Po latach pracy w mediach – jeśli mam w nich zostać – chciałbym tworzyć swoje, na własnych warunkach – mówi „Presserwisowi” Marcin Wąsiewicz. – Zwłaszcza w rodzinnej Łodzi widzę potencjał dla lokalnej stacji radiowej. Byłaby dopełnieniem radiowej oferty w mieście. Mam ją w głowie od dawna. Poza tym komuś bardzo ważnemu w życiu deklarowałem, że uruchomię własne radio, chciałbym dotrzymać słowa – dodaje.
Spółka RY Broadcast, która należy do spółki Radio Yanosik, z internetowym Radiem Yanosik bierze udział w postępowaniach na Łódź, Częstochowę, Bielsko-Białą i Żywiec.
Były prezes Radia Eska Leszek Kozioł – który ma już Radio Wielkopolska, a w Bydgoszczy w maju uruchomi Radio Rock FM – w Bielsku-Białej chciałby stworzyć Radio Beskidy, a w Częstochowie – Radio Flash.
Najwięcej wniosków złożyła Grupa ZPR Media
Właściciel telewizyjnych kanałów tematycznych Michał Winnicki – przez spółkę MWE Radio – jest zainteresowany uruchomieniem Radia Serce FM w Częstochowie i Radia Wibracje FM w Łodzi.
Spośród komercyjnych grup radiowych najwięcej wniosków złożyła Grupa ZPR Media. W konkursie na częstotliwość w Częstochowie zaproponowała Eskę, Eskę Rock, Eskę2 i Vox FM, w Żywcu – Vox FM, Eskę2 i Eskę Rock. W Łodzi chciałaby uruchomić projekty Vox FM Gold i Eskę City, a o Bielsko-Białą nadawca chciałby poszerzyć zasięg Vox FM i Eski2.
Grupa Eurozet w Łodzi zaproponowała uruchomienie Radia Pogoda. W postępowaniach dotyczących Bielska-Białej, Żywca i Andrychowa wystartowała z Radiem Złote Przeboje i Tok FM, a dotyczącym Częstochowy – z Radiem Pogoda i Antyradiem.
Grupa RMF bierze udział w konkursie na Łódź z RMF Maxx (dwa wnioski) i Radiem Gra, a na Bielsko-Biała i Żywiec – z RMF Maxx. Nadawaniem w Żywcu i Bielsku-Białej zainteresowane są również powiązane z Grupą RMF zakopiańskie Radio Alex i Radio 90 z Rybnika. Radio Alex startuje też w postępowaniu dotyczącym Andrychowa.
Krzysztof Orzepiński chce mieć własne radio
Nadawaniem w Częstochowie zainteresowane są również: Lift Investment (zaproponowała Radio Fon), Radio Rekord (Radio Rekord Częstochowa), spółka Radio Częstochowa (Radio Częstochowa) i Stare Art II (Częstochowa FM). W Łodzi własne radio – Radio IKS – chce mieć Krzysztof Orzepiński. W Bielsku-Białej i Żywcu startuje Radio Express FM z Bielska-Białej (ma nadajnik w Łaziskach Górnych). W Żywcu do nadawania na UKF zgłosił się Marcin Rusnak, właściciel internetowego Dzikiego Radia.
W Andrychowie – poza Złotymi Przebojami, Tok FM, Radiem Alex – Miejska Biblioteka Publiczna w Andrychowie chciałaby uruchomić Radio Andrychów, a także Radio Bielsko.
W Sierpcu Fundacja Ananke zaproponowała nadawanie Radia 7 z Mławy i uruchomienie Radia Sierpc FM. W tym mieście nadawać chce również Radio Płońsk, a współtworzący je Krzysztof Pietrzak zgłosił się z Radiem Mix Sierpc 107,9 FM. O Sierpc zasięg chciałoby poszerzyć również Radio Rekord Mazowsze.
W Hajnówce chce nadawać Radio Orthodoxia, należące do Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej.