W tym roku Jury nagrodziło lokalnych dziennikarzy w jedenastu kategoriach. W największej ich liczbie nominację uzyskały materiały dziennikarzy „O!Polskiej”, dlatego zgodnie z regulaminem to jej przypadł tytuł Gazety Roku.
– „O!Polska” powstała jako protest przeciwko wykupieniu Polska Press przez państwową spółkę, protest przeciwko zamykaniu ust dziennikarzom – mówił Krzysztof Zyzik, redaktor naczelny tygodnika, na gali, która odbyła się w Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie. – Nigdy wcześniej nie wzięliśmy udziału w żadnym konkursie, nigdy wcześniej nie zdobyliśmy żadnej nagrody, tym większe jest to wyróżnienie.
W kategoriach dziennikarskich nagrody Local Press otrzymali:
- W kategorii publicystyka – Tomasz Nowak z „Gazety Radomszczańskiej” za materiał, w którym rozważał absurdalne roszczenia miasta w związku ze zniszczeniami podczas II wojny światowej.
- W kategorii wywiad wygrał Kamil Tysa z „Gazety Powiatowej, Wiadomości Oławskie”.
- Nagroda za reportaż prasowy trafiła do Agnieszki Mazuś, redaktor naczelnej portalu JawnyLublin.pl.
- Za dziennikarstwo specjalistyczne nagrodzono tekst Leszka Wójtowicza z „Kroniki Tygodnia”.
- W kategorii dziennikarstwo śledcze i interwencyjne nagrodę za tekst o fikcyjnym zatrudnieniu w lokalnym urzędzie gminy siostry ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego otrzymali Daniel Długosz z „Nowej Gazety Trzebnickiej” i Marcin Rybak z „Gazety Wyborczej”.
– Dopiero współpracując przy tym materiale z Danielem zorientowałem się, jak trudna jest praca dziennikarzy lokalnych – mówił Marcin Rybak, odbierając nagrodę.
Jury nagrodziło również fotoreporterów. W kategorii pojedynczego zdjęcia zwyciężył Damian Krzanowski z portalu Krosno24.pl, a w kategorii fotoreportaż – Bartłomiej Jurecki z „Tygodnika Podhalańskiego”. Nagrodę w kategorii wideo otrzymała Agnieszka Kledzik z TV ASTA za wstrząsający reportaż o kobiecie po mastektomii.
– Przegląd około 130 prac wideo nadesłanych na konkurs uzmysłowił mi, że umiejętności i warsztat lokalnych dziennikarzy jest na poziomie dziennikarzy ogólnopolskich. Można by ich było zabrać do ogólnopolskich telewizji i portali, ale wtedy straciliby na tym ich czytelnicy i odbiorcy, którzy najbardziej zyskują na ich pracy – stwierdziła Marzanna Zielińska.
Nagrodę za najciekawszą akcję społeczną zdobyła „Gazeta Gryfińska” za trudny temat historyczny „Sprawić, by wrócili do swojego miasta”, dotyczący przedwojennej historii gryfińskich Żydów. Tytuł portalu lokalnego zdobył TygodnikNaTemat.pl, natomiast w kategorii specjalnej poświęconej zmianom klimatu wygrała Grażyna Kaim z „Przełomu, Tygodnika ziemi chrzanowskiej”.
– To wysokojakościowe dziennikarstwo rozliczające lokalną władzę, urzędników, lokalny biznes czy nawet nauczycieli, jakiego często brakuje w mediach ogólnopolskich – mówiła w czasie wręczenia nagród Beata Biel z TVN.
Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy – patronującej konkursowi – stwierdził, że dziennikarze i wydawcy lokalni borykają się z sytuacją zdecydowanie trudniejszą niż media ogólnopolskie. – To wy jesteście na pierwszej linii frontu i to wy macie najlepszy i najbliższy kontakt ze swoimi czytelnikami – powiedział.
Jury obradowało w składzie: Renata Gluza, Beata Biel, Marek Twaróg, Elżbieta Turlej, Andrzej Grygiel, Marzanna Zielińska, Grzegorz Kopacz, Mariusz Kowalczyk i Piotr Urbanik.