Bojkot Radia Kampus

Kibice Legii Warszawa chcą hejtować radio aż do skutku

Spot promujący patronat Radia Kampus nad KS Polonia

Telefony od kibiców podczas audycji na żywo, obraźliwy transparent na akademickim budynku, w którym jest siedziba studenckiego Radia Kampus i hejt w mediach społecznościowych. Tak kibice Legii Warszawa zareagowali na nowy patronat studenckiego radia.

Radio Kampus to działająca od 2005 r. uczelniana stacja radiowa Uniwersytetu Warszawskiego. Nadaje 24-godzinny program. W dużej mierze tworzą go studenci. Na antenie jest miejsce na informacje, publicystykę, muzykę, kulturę, edukację, życie studenckie i sport. To właśnie w ramach promocji sportu Radio Kampus podjęło ostatnio nowe zobowiązanie patronackie i zostało oficjalnym patronem medialnym piłkarskiej Polonii Warszawa.

Kibice Legii Warszawa skonfliktowani z lokalnym radiem

– Poprzez współpracę z akademickim Radiem Kampus chcemy dotrzeć z informacją do młodszego grona odbiorców, młodszej generacji Warszawiaków oraz studentów. Chcemy zapoznać ich z historią klubu, przedstawić naszą ofertę, a w efekcie zachęcić do przyjścia na stadion przy Konwiktorskiej 6, czy to na mecz, czy też na zwiedzanie samego obiektu, by lepiej poznać, a co najważniejsze zrozumieć panującą tu atmosferę oraz ludzi przywiązanych do tych barw – zaznacza w rozmowie dla Wirtualnemedia.pl Kamil Rykaczewski, specjalista ds. komunikacji w Polonii Warszawa.

Patronat medialny Radia Kampus nie spodobał się kibicom Legii

Współpraca Polonii i Radia Kampus jest całkowicie bezpłatna i polega na wzajemnej promocji. – To współpraca na wielu płaszczyznach, obejmująca m.in. informacje o Polonii w serwisach informacyjnych, udział naszych piłkarzy w audycjach sportowych, konkursy z nagrodami dla słuchaczy – wyjaśnia Rykaczewski.

Patronat medialny Radia Kampus nie spodobał się kibicom warszawskiej Legii. W sieci pojawiły się ostrzeżenia, wulgarne komentarze, groźby i namawianie do zaprzestania słuchania radia.

– Czy to Radio Kampus pomyślało co robi??? Czy Polonia zapytała kibiców Legii o zgodę na nawiązywanie takiej współpracy??? Czy to naprawdę tak trudno pojąć, że w stolicy może być tylko jeden piłkarski klub i nie ma od tego jednowładztwa wyjątków?! – informuje jeden z kibiców na platformie X (dawny Twitter).

W informacji na stronie Legionisci.com (kibicowskim portalu o Legii Warszawa), można przeczytać o długoterminowych planach bojkotowania stacji: – Fanatycy z Łazienkowskiej niemal natychmiast wystartowali z otwartym bojkotem stacji radiowej i zapowiadają, że ten prowadzony będzie do skutku – informuje portal.

Najpierw na ogrodzeniu przed budynkiem, w którym mieści się Radio Kampus (gmach Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW przy ul. Bednarskiej), zawisł transparent z napisem: „J… radio Kampus jak k… z Polonii!”.

Czy to @radiokampus pomyślało co robi??? Czy Polonia zapytała kibiców Legii o zgodę na nawiązywanie takiej współpracy??? Czy to naprawdę tak trudno pojąć, że w stolicy może być tylko jeden piłkarski klub i nie ma od tego jednowładztwa wyjątków?! No ludzie kochani…🙃 pic.twitter.com/wNU47AOAyo

— Krzysiek Zimoch (@ciekawski27) February 29, 2024

Wulgarne hasła pojawiły się też w innych miejscach w mieście i na meczu Legii Warszawa z Pogonią Szczecin.

Fanatycy Legii prowadzą też bojkot anteny Radia Kampus, dzwoniąc do audycji na żywo i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat współpracy z Polonią. Komentują też posty w social mediach Radia Kampus.

– Sport nie ma barw i stanowczo potępiamy tego typu zachowania, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Każdy ma wolną wolę i prawo wyboru, a zabranianie komuś kibicowania jednej, czy to drugiej drużynie nie powinno mieć nigdy miejsca. Ubolewamy również nad tym, że to nie pierwsza tego typu akcja skierowana przeciwko Polonii w ostatnim czasie. Kilka miesięcy temu kwestia plakatów skierowana przeciwko dzieciom trenującym w Akademii, ostatnio dewastacja autobusów miejskich z naszą reklamą zapraszającą na mecz, a dziś atakowanie studenckiego Radia Kampus. Jesteśmy także świadomi, że tego hejtu może być coraz więcej – zaznacza Rykaczewski.

Z redaktorem naczelnym Radia Kampus nie udało nam się o bojkocie stacji porozmawiać.

Akademickiego Radia Kampus można słuchać w Warszawie i okolicach na 97,1 FM oraz przez stronę internetową rozgłośni i na platformie Open.FM. Podcasty audycji są do znalezienia m.in. na Spotify, iTunes i w podcastach Google. Audycje w formie wideo live i we fragmentach można też znaleźć na kanałach Radia Kampus na YouTubie, Facebooku i Instagramie.