Agata Żelazowska od 1 marca będzie kierować połączonym obszarem magazynów „Gazety Wyborczej” (Agora) – dowiedziały się Wirtualnemedia.pl. Będą jej podlegały „Duży Format”, „Wolna Sobota”, „Ale Historia”, dział Kultura, „Książki. Magazyn do czytania” i „Gazeta Telewizyjna”. Szefową działu Polityka/Kraj zostanie natomiast Anna Gamdzyk-Chełmińska.
Agata Żelazowska od 1 marca obejmie kierownictwo nad połączonym obszarem magazynów „Gazety Wyborczej”. Należą do niego magazyny „Duży Format”, „Wolna Sobota”, „Ale Historia”, „Książki. Magazyn do czytania” i „Gazeta Telewizyjna” oraz dział Kultura.
Nasze ustalenia potwierdza pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej” Roman Imielski. – Żelazowska będzie szefową szeroko rozumianego obszaru magazyny. Wcześniej nie było czegoś takiego jak wspólny dział magazynowy. A to zachodzące na siebie zespoły i w końcu postanowiliśmy skumulować je w jednym pionie – podkreśla.
– To zupełnie nowa struktura. Ważna i przyszłościowa dla nas, bo uważamy, że magazyny są jedną z ważniejszych części naszej redakcji – dodaje Imielski.
Działem Polityka/Kraj od 1 marca pokieruje natomiast Anna Gamdzyk-Chełmińska – ustaliły Wirtualnemedia.pl. To kolejna odsłona zmian w strukturze „Gazety Wyborczej”. Jak pisaliśmy w poniedziałek, Michał Olszewski zostanie szefem działu zagranicznego tytułu (również od 1 marca). Wszystko ma związek ze zmniejszeniem do trzech osób składu zastępców redaktora naczelnego „Wyborczej” (Mikołaj Chrzan przejdzie do zarządu nowo powołanej spółki Wyborcza, a Jarosław Kurski zrezygnował z kierowania tytułem) i zmianami wśród ich obowiązków.
Zwolnienia w Agorze
Agata Żelazowska od 2019 roku kieruje połączonym działem Kultury i „Co jest Grane 24”. Od 2014 roku kierowała redakcją „Co Jest Grane 24”. Wcześniej była zastępczynią naczelnego, a od 2011 roku redaktorką naczelną „Gazety Stołecznej”.
Anna Gamdzyk-Chełmińska pracuje w zespole Polityka/Kraj od 2016 roku. Od 2013 roku była w sekretariacie redakcji, współpracę z Agorą rozpoczęła od dziennika „Metro”.
W Agorze obecnie trwają zwolnienia grupowe. Z pracą pożegna się 180 osób (150 osób z „Gazety Wyborczej” i 30 osób z Gazeta.pl), proces trwa od 12 lutego do maksymalnie 31 marca. Wedle szacunków firmy, redukcja zatrudnienia ma kosztować ok. 10 mln zł. W ramach zwolnień firma pożegna się z większością zespołu redakcyjnego serwisu BIQdata.pl (poza szefową zespołu raportów Danutą Pawłowską i szefem działu danych Dominikiem Uhligiem).
W czwartym kwartale ub.r. średnia sprzedaż wydania „Gazety Wyborczej” wyniosła 40 020 egz., po największym w zestawieniu spadku wynoszącym 14,72 proc. (dane PBC).