Od 1 marca szefem działu zagranicznego „Gazety Wyborczej” (Agora) będzie Michał Olszewski, do tej pory redaktor naczelny krakowskiej redakcji „Wyborczej” – dowiedziały się Wirtualnemedia.pl. Jego miejsce zajmie Magdalena Mach, która obecnie kieruje rzeszowską redakcją tytułu. Zwolnienia dotknęły tymczasem większość zespołu serwisu BIQdata.pl, ale ma on nadal działać.
1 marca szefem działu zagranicznego „Gazety Wyborczej” zostanie Michał Olszewski, do tej pory redaktor naczelny krakowskiej redakcji tytułu. Jego stanowisko zajmie natomiast Magdalena Mach, która obecnie kieruje rzeszowską „Wyborczą”.
Wszytko ma związek z okrojeniem do trzech osób składu zastępców redaktora naczelnego „Wyborczej” (Mikołaj Chrzan przejdzie do zarządu nowo powołanej spółki Wyborcza, a Jarosław Kurski zrezygnował z kierowania tytułem) i zmianami wśród ich obowiązków. Dotąd dział zagraniczny podlegał Bartoszowi Wielińskiemu.
Nowy podział obowiązków wśród wicenaczelnych
Wedle nowych ustaleń, pierwszy zastępca redaktora naczelnego Roman Imielski ma odpowiadać za newsroom, działy Polityka/Kraj, Polska/Lokale, Świat i Sport, jak również za SEO i social media oraz grafików i korektę. Aleksandra Sobczak będzie zajmowała się kulturą i magazynami (w tym dziale są „Duży Format”, „Wolna Sobota”, „Ale Historia”, Kultura, „Książki. Magazyn do czytania” i „Gazeta Telewizyjna”), Wyborcza.biz, wideo i podcastami, połączonymi działami Nauka, Zdrowie i Klimat oraz współpracą z obszarem Rozwoju Produktu i IT.
Wieliński natomiast skupi się na pozyskiwaniu grantów krajowych i międzynarodowych, współpracy międzynarodowej z innymi mediami i sojuszu europejskich gazet LENA (Leading European Newspaper Alliance). Ma także być „ambasadorem” tytułu, reprezentującym go na międzynarodowych konferencjach i innych wydarzeniach.
O zmianach poinformowano w wewnętrznym mailu, do którego dotarły Wirtualnemedia.pl. Potwierdził je w rozmowie z nami Imielski. Zmiany dotkną również redakcje lokalne, ale, jak podkreślił pierwszy wicenaczelny gazety, proces trwa i jest za wcześnie, by mówić o szczegółach.
Zwolnienia w BIQdata.pl
W Agorze obecnie trwają zwolnienia grupowe. Z pracą pożegna się 180 osób (150 osób z „Gazety Wyborczej” i 30 osób z Gazeta.pl), proces trwa od 12 lutego do maksymalnie 31 marca. Wedle szacunków firmy, redukcja zatrudnienia ma kosztować ok. 10 mln zł.
Jak dowiedziały się Wirtualnemedia.pl, w ramach zwolnień firma pożegna się z większością zespołu redakcyjnego serwisu BIQdata.pl (poza szefową zespołu raportów Danutą Pawłowską i szefem działu danych Dominikiem Uhligiem). Imielski zaznacza jednak, że funkcjonowanie serwisu jest niezagrożone, a skład zespołu zostanie uzupełniony w wewnętrznej rekrutacji.
– Potwierdzam, że w ramach zwolnień grupowych spółka rozstała się z częścią zespołu BIQdata.pl – mówi Anna Marucha, dyrektorka komunikacji korporacyjnej Agory. – Istnienie serwisu nie jest zagrożone. Będzie on nadal funkcjonować w strukturach Gazety Wyborczej, ale w nowej formule. O szczegółach tych zmian będziemy informować później – dodaje.
Tymczasem w czwartek ruszyły rozmowy zarządu Agory ze związkowcami na temat podwyżek dla pozostających w firmie pracowników. W rozmowie z Presserwisem przewodnicząca „Solidarności” w Agorze Natalia Mazur przyznała, że było to „spotkanie inauguracyjne”, a kolejne będą odbywać się co czwartek do połowy marca, kiedy ma zostać wypracowane porozumienie.
Olszewski krakowskim oddziałem „Wyborczej” kieruje od 2014 roku. W przeszłości był jego dziennikarzem, a w latach 2007-2012 pracował jako szef działu reportażu „Tygodnika Powszechnego”. Jest także prozaikiem, publikuje opowiadania i powieści.
Magdalena Mach naczelną rzeszowskiej „Wyborczej” jest od 2019 roku. Zastąpiła Małgorzatę Bujarę, która wtedy została naczelną „Gazety Stołecznej”. Mach wcześniej odpowiadała za rozwój serwisu Rzeszow.wyborcza.pl, z tytułem związana jest od 26 lat.
##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/gazeta-wyborcza-poznan-marta-kazmierska ##
Średnia sprzedaż wydania „Gazety Wyborczej” w ub.r. wyniosła 39 753 egz., po spadku rok do roku o 17,41 proc. (dane PBC).