Materiał Renaty Kijowskiej z „Faktów” TVN najczęściej cytowany w 2023 roku

Na ustalenia Renaty Kijowskiej o pani Joannie inne media powoływały się 607 razy

W 2023 roku najczęściej cytowanym materiałem dziennikarskim, który jednocześnie osiągnął największy zasięg, był materiał Renaty Kijowskiej „Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon”, wyemitowany 18 lipca w „Faktach” TVN – wynika z raportu „O tym się mówi” przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów i Radio Zet. W czołówce też publikacje dziennikarzy „Gazety Wyborczej” i Onetu.

Na ustalenia Renaty Kijowskiej inne media powoływały się 607 razy, a łączny zasięg wygenerowanych publikacji osiągnął niemal 100 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

Drugie miejsce przypadło Michałowi Kokotowi z „Gazety Wyborczej”. Jego artykuł z marca „»Wyborcza« ujawnia: Pegasus szpiegował lidera opozycyjnej kampanii do Senatu” o szpiegowaniu Pegasusem prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego cytowano 284 razy. Przełożyło się to na zasięg 54,3 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

Na trzecim miejscu znalazł się wrześniowy tekst Jacka Harłukowicza z Onetu „Premier mieszka w wilii swojej żony. Ujawniamy skrywany majątek Iwony Morawieckiej o ukrywanym majątku żony premiera Mateusza Morawieckiego”. Powoływano się na niego 313 razy, a łączny zasięg tych przekazów Instytut Monitorowania Mediów oszacował na 49,3 mln potencjalnych kontaktów.

Wawrzyk, Bollywood i specsłużby USA. Ujawniamy kulisy afery wizowej” to tytuł artykułu Andrzeja Stankiewicza z Onetu, który uplasował się na czwartej pozycji. Na informacje zawarte w tym tekście powoływano się 518 razy, co przełożyło się na zasięg 45,5 mln potencjalnych kontaktów z przekazem. Tuż za nim znalazł się cykl trzech publikacji również nawiązujących do tzw. afery wizowej, zapoczątkowany tekstem Wojciecha Czuchnowskiego i Pawła Wrońskiego pt. „Dymisja w MSZ po wizycie CBA. Kulisy odwołania Piotra Wawrzyka”. Na ustalenia dziennikarzy „GW” powoływano się 434 razy, co przełożyło się na zasięg szacowany na liczbę 35,7 mln potencjalnych kontaktów.

Na kolejnych miejscach znalazły się materiały Mariusza Gierszewskiego i Radosława Grucy (Radio Zet/Radiozet.pl) „Mąż E. Witek 2 lata na OIOM-ie. »Moja mama mogła żyć, ale nie było dla niej miejsca«”; reportaż „Franciszkańska 3” Marcina Gutowskiego z TVN 24, „Afera w NCBiR. Taśmy prawdy i kulisy Partii Republikańskiej” dziennikarzy Onetu – Andrzeja Gajcego i Kamila Dziubki; „»Wyborcza« ujawnia: Agent Tomek w prokuraturze sypie Kamińskiego, Wąsika i propisowskich dziennikarzy” Wojciecha Czuchnowskiego („Gazeta Wyborcza”). Roczny raport zamyka tekst Bianki Mikołajewskiej z Wirtualnej Polski pt. „Klub milionerów 2023. Prawie pół miliarda złotych dla 90 ludzi »Dobrej Zmiany«”.

Raport IMM i Radia Zet „O tym się mówi” opracowano na podstawie monitoringu treści z prasy, radia, telewizji i portali internetowych. Przy liczeniu zasięgu nie były brane pod uwagę portale o charakterze agregatorów treści i multiplikacji przekazów, a także źródła własne danej grupy mediowej.