Michał Kotański jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, studiował też filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2015 roku kieruje Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, a od 22 stycznia br. Teatrem Telewizji. „W poniedziałek oficjalnie objąłem stanowisko” – potwierdził w rozmowie z PAP Kotański.
Dodał, że jego zastępcą będzie Wojciech Majcherek, wieloletni redaktor i kierownik Teatru Telewizji. „Rozumiemy się, jeżeli chodzi o wybory artystyczne; (Wojciech) zna tę instytucję i będzie mnie wspierał od strony telewizyjnej” – powiedział Kotański.
Dyrektor zwrócił uwagę, że przez ostatnich osiem lat w telewizji pojawiła się luka w realizacji spektakli teatrów instytucjonalnych. „To trzeba będzie nadrobić. Na pewno w Teatrze Telewizji pojawią się spektakle, które były z różnych powodów niezauważane przez telewizję, a doceniane w ostatnich sezonach. Myślę, że takim spektaklem, który zbiera wszystkie nagrody, jest chociażby +Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję+ i byłoby dobrze pokazać go ogólnopolskiej publiczności” – zaznaczył.
Jego zdaniem w ostatnich latach Teatr Telewizji „był w zapaści” i „trzeba zadziałać na różnych poziomach, żeby go reaktywować”. „Zmniejszyła się liczba widzów, w jakimś sensie teatr był również uwikłany politycznie, była lista twórców zakazanych, a wielu twórców nie chciało pracować w upolitycznionej telewizji” – powiedział Kotański. „Konieczne są działania na wszystkich tych frontach, aby doprowadzić do tego, żeby Teatr Telewizji wrócił do tego, czym był jeszcze przed 2016 r., także pod względem oglądalności” – dodał.
17 styczniu zarząd województwa świętokrzyskiego przedłużył na pięć kolejnych lat umowę z Michałem Kotański na prowadzenie kieleckiej sceny dramatycznej. Dyrektor poinformował w poniedziałek, że „czuje się zobowiązany” do dalszego kierowania Teatrem S. Żeromskiego. Zwrócił uwagę, że na finiszu jest potężna inwestycja polegająca na modernizacji zabytkowej siedziby teatru przy ulicy Sienkiewicza w Kielcach.
„Na pewno dokończę tę inwestycję. Byłoby niezręcznie teraz przekazywać te obowiązki komuś innemu” – zaznaczył.
Michał Kotański był asystentem m.in. Andrzeja Wajdy, Krystiana Lupy, Jerzego Jarockiego, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Golińskiego, Achima Freyera, Declana Donnellana i Dana Jemmetta. Wyreżyserował ponad dwadzieścia spektakli – od sztuk kameralnych po wieloobsadowe inscenizacje na dużych scenach. Dla Teatru Telewizji reżyserował m.in. „Dzieje grzechu”, na podstawie powieści Stefan Żeromskiego.