TK odracza sprawę poświęconą likwidacji spółek mediów publicznych

Julia Przyłębska

Do 18 stycznia odroczono ogłoszenie postanowienia Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej w sprawie konstytucyjności przepisów w zakresie likwidacji spółek mediów publicznych oraz przepisów umożliwiających odwołanie lub zawieszenie w czynnościach przez walne zgromadzenie członka zarządu.

Trybunał we wtorek obradował składzie: prezes TK Julia Przyłębska – przewodniczący, sędzia TK Krystyna Pawłowicz – sprawozdawca, sędzia TK Stanisław Piotrowicz, sędzia TK Bogdan Święczkowski, sędzia TK Jarosław Wyrembak.

Wnioskodawców reprezentował poseł Krzysztof Szczucki. W imieniu Sejmu nie stawił się nikt. Sebastian Bańko reprezentował na rozprawie Prokuratura Generalnego.

Prokurator Generalny i Sejm wnieśli do TK wnioski o wyłącznie ze składu sędziego Jarosława Wyrembaka. TK wnioski oddalił.

Na wtorkowej rozprawie TK postanowił odroczyć do czwartku 18 stycznia do godziny 10:00 ogłoszenie postanowienia w sprawie stwierdzenia konstytucyjności przepisów umożliwiających likwidację spółek akcyjnych oraz przepisów umożliwiających odwołanie lub zawieszenie w czynnościach przez walne zgromadzenie członka zarządu. Powodem jest rozszerzenie przez wnioskodawców zakresu wniosku.

Posłowie PiS złożyli wniosek do TK

Wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek publicznej radiofonii i telewizji w połowie grudnia złożyła do Trybunału Konstytucyjnego grupa posłów PiS. TK wydał wtedy postanowienie o zabezpieczeniu, zobowiązując Skarb Państwa, żeby nie próbował postawić TVP i Polskiego Radia w stan likwidacji.

Badany wniosek posłów dotyczy oceny konstytucyjności ustawy o radiofonii i telewizji w zakresie, w którym odsyła ona do Kodeksu spółek handlowych, a w szczególności do przepisów z tego kodeksu mówiących o likwidacji i rozwiązaniu spółek kapitałowych oraz odwoływaniu i zawieszaniu członków zarządu przez walne zgromadzenie.

W ocenie ekspertów grudniowe zabezpieczenie wydane przez TK „jest nie tylko wadliwe ze względu na skład, ale także nie jest prawnie skuteczne” ani wobec Skarbu Państwa, ani ministra kultury”.

Pod koniec grudnia spółki mediów publicznych – Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa – zostały postawione w stan likwidacji. W komunikacie ministra kultury i dziedzictwa narodowego podano, że postawienie w stan likwidacji Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej jest związane z „decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych”.