Maciej Orłoś w spocie promującym zmianę standardu telewizji naziemnej TVP

Maciej Orłoś standard tv

Prezenter „Teleeexpressu” Maciej Orłoś wystąpił w spocie informacyjnym TVP na temat zmiany standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Wcześniej w kampanii pokazywano Krzysztofa Ziemca i Tomasza Wolnego.

W nowym spocie, stylizowanym na specjalne wydanie serwisu „Teleekspressu”, Maciej Orłoś informuje o zmianie standardu telewizji i przypomina, że aby móc dalej oglądać TVP, należy przestroić telewizory lub zakupić nowy dekoder.

Prezenter przypomniał także telewidzom numer infolinii 22 26 29 888, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat zmiany standardu nadawania telewizji.

Spot można oglądać na stronie telewizjanaziemna.pl, jest emitowany na antenach Telewizji Polskiej.

W poprzedniej odsłonie kampanii informacyjnej występowali Krzysztof Ziemiec, prowadzący “Teleexpress” w TVP1 i Tomasz Wolny, prezenter “Panoramy” i “Pytania na śniadanie” w TVP2.

Jak podawaliśmy na Wirtualnemedia.pl, w ramach kampanii na antenach Telewizji Polskiej oraz w mediach społecznościowych wyemitowano ponad 2000 spotów informacyjnych. Tematy związane ze zmianą systemu nadawania będą też obecne w programach informacyjnych TVP, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków regionalnych.

Migracja na nowy standard telewizji

W MUX 1 umieszczone zostały następujące programy: EskaTV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka TV, Fokus TV, TVP ABC. W MUX 2 umieszczone zostały Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS2 i TV6. W skład MUX-3 wchodzą: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia.

W skład MUX-6 wchodzą: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP World, a od niedawna także Alfa TVP i Belsat. Stacje z MUX-8 to Zoom TV, WP, Metro i Nowa TV.

Widzowie, którzy odbierają programy telewizyjne w nowym standardzie np. TVP Kobieta, TVP Dokument czy TVP Nauka, powinni jedynie przestroić swoje odbiorniki i zaktualizować listę kanałów – informuje TVP.

W oparciu o dostępne dane Nielsen Audience Measurement TVP szacuje, iż obecnie jeszcze około 200 tysięcy gospodarstw ma odbiorniki działające tylko w starszym standardzie. Wcześniejsze szacunki mówiły, że może być to nawet 500 tys. domostw. Po 19 grudnia na ich telewizorach pojawi się czarny ekran lub komunikat o braku sygnału. Jak informuje TVP, celem kampanii będzie skuteczne dotarcie do tych wszystkich widzów z informacją o potrzebie wymiany sprzętu do połowy grudnia, tak aby do tego czasu jak najmniej gospodarstw domowych korzystało ze starych odbiorników.

Do końca 2022 roku można było skorzystać z dofinansowania na zakup telewizora lub dekodera, kompatybilnego z DVB-T2/HEVC. Podczas migracji MUX-3 na nowy standard, podobny rządowy program nie obowiązuje. W pierwszej połowie zeszłego roku standard zmieniły MUX-1, MUX-2 i MUX-4, gdzie są nadawane główne kanały komercyjne (m.in. TVN, Polsat, TV Puls). Nadawcy komercyjni zamierzają ubiegać się o rekompensaty od Skarbu Państwa po przejściu MUX-3 na DVB-T2/HEVC. Uważają, że TVP była niesłusznie faworyzowana przed wyborami parlamentarnymi. Uderzyło to w ich przychody reklamowe, bo przyczyniło się do spadku realnego zasięgu multipleksów.