Maciej Świrski tworzy wykaz materiałów skasowanych z TVP i Polskiego Radia

Chodzi m.in. o "Reset"

Maciej Świrski nie odpowiedział na pytanie "Presserwisu", co zrobi z gotową listą "skasowanych" materiałów i gdzie ją ewentualnie przekaże

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zaapelował o zgłaszanie przypadków – jak to określił – „niszczenia archiwów TVP i Polskiego Radia”.

Świrski wezwał twórców, których materiały stały się niedostępne, o zgłaszanie takich przypadków pod adresem mailowym: przewodniczacy@krrit.gov.pl.

Co Świrski zrobi z listą?

W serwisie X, jako przykłady takich działań, wymienił m.in. usunięcie przez nowe władze TVP cykli „Reset” i „Resortowe dzieci” czy koncertów i filmów o kulturze ludowej w formie VoD ze stron TVP. Jak dodał w odpowiedzi do jednego z internautów, „trzeba zanotować straty, żeby dochodzić prawa”.

Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że jakiekolwiek materiały zostały trwale usunięte, a jedynie – że są niewidoczne dla internautów. Maciej Świrski nie odpowiedział na pytanie „Presserwisu”, co zrobi z gotową listą „skasowanych” materiałów i gdzie ją ewentualnie przekaże.

Serial „Reset” uderzał m.in. w obecnego premiera Donalda Tuska. Jego twórcy oskarżali polityków ówczesnej opozycji o wysługiwanie się putinowskiej Rosji. Z kolei w opisie jednego z odcinków „Resortowych dzieci” można przeczytać m.in. „Rodowód komunistyczny obecnego polityka Platformy Obywatelskiej Macieja Kierwińskiego. Szkolenia i kariera w służbach PRL-u ojca Macieja Kierwińskiego. Jak rodzinne koligacje wpłynęły na życie zawodowe i sukcesy polityka PO?”.

Apel KRRiT do Donalda Tuska

Z kolei jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia KRRiT opublikowała apel do premiera Donalda Tuska w sprawie zatrzymania „eskalacji bezprawnych działań podjętych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego wobec mediów publicznych”. Krajowa Rada zaapelowała o przywrócenie ładu prawnego i stosowanie obowiązującego prawa w zakresie wyboru władz mediów publicznych.

„Skutkiem działań Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest usunięcie z pomieszczeń Telewizji Polskiej SA i Polskiego Radia SA oraz Polskiej Agencji Prasowej SA prawowitych kierowników jednostek oraz osób upoważnionych przez te osoby do zarządzania majątkiem spółek. Niesie to za sobą niebezpieczeństwo utraty kontroli nad strategicznymi dla bezpieczeństwa Państwa systemami emisji” – można przeczytać w apelu.

Prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT, zagłosował przeciw przyjęciu tego stanowiska. Za byli Maciej Świrski, Agnieszka Glapiak, Marzena Paczuska i Hanna Karp.