Byli i obecni pracownicy TVP apelują o uniezależnienie mediów publicznych od polityków

Pod listem podpisało się już około 100 osób

Grupa byłych i obecnych pracowników oraz współpracowników TVP przygotowała pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Donalda Tuska, marszałka Sejmu Szymona Hołowni i marszałkini Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, w którym apeluje o rzeczywistą naprawę mediów publicznych i uniezależnienie ich od wpływów polityków.

„Każda władza, po roku 1989, ma na sumieniu obecny stan, w jakim znalazły się media publiczne – przez zaniechanie lub – w mniejszym czy większym stopniu – poprzez bezpośrednią ingerencję w przekaz mediów publicznych. Jest współwinna całkowitemu przejęciu i zdeprawowaniu mediów publicznych, jakie miało miejsce przez ostatnie 8 lat rządów PiS i – szczególnie – działań jego nominatów w TVP” – podkreślono w liście.

Wezwanie do naprawy mediów publicznych

Jak dodano, stan mediów publicznych obciąża też byłych i obecnych pracowników oraz współpracowników TVP, „gdyż nigdy, po roku 89, nie zorganizowaliśmy się dostatecznie dla protestu przeciwko zawłaszczaniu mediów publicznych przez polityków różnych opcji”.

Sygnatariusze listu wezwali władze państwa do rzeczywistej naprawy mediów publicznych. „Nie godzimy się na ponowną zamianę jednej opcji na drugą. Protestujemy przeciwko pisowskiej »obronie wolności mediów« i żądamy natychmiastowego opuszczenia gmachów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej przez polityków PiS” – napisano w liście.

Wezwano też rząd do natychmiastowego przedstawienia planu ratowania Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, w tym nadania im statusu prawnego gwarantującego ich niezależność. „Popieramy ideę niezależnych mediów publicznych i żądamy bezpiecznego miejsca pracy, wolnego od politycznych nominatów” – podkreślono.

Pod listem podpisało się już około 100 osób, m.in. była reżyserka programów kabaretowych TVP Beata Harasimowicz, Maciej Orłoś, w przeszłości prowadzący „Teleexpress”, były prezenter TVP Ryszard Rembiszewski, Zuzanna Dobrucka, była szefowa TVP Rozrywka, Katarzyna Nazarewicz, w przeszłości zastępczyni kierownika redakcji rozrywki, kultury i widowisk artystycznych TVP oraz Andrzej Kwiatkowski, były dyrektor ośrodka szkolenia i rozwoju – Akademii Telewizyjnej TVP.