Business Insider poinformował, że wniosek TVP został złożony na niewłaściwym formularzu elektronicznym. Zarządzenie w tej sprawie sąd wydał w czwartek 7 grudnia.
W statucie TVP – jak i innych spółek mediów publicznych – miał znaleźć się następujący zapis: „W razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu”.
O wyraźnie zgody na dokonanie zmian w statutach spółek mediów publicznych pod koniec listopada do Rady Mediów Narodowych zwrócił się ówczesny minister kultury Piotr Gliński. RMN – głosami polityków Prawa i Sprawiedliwości – przychyliła się do jego propozycji.
„Zmiana statutów jest próbą zabetonowania mediów publicznych, tak jak to robią w innych miejscach. To kolejny przykład na niepogodzenie się z wynikiem wyborów” – mówił „Presserwisowi” Marek Rutka, członek Rady Mediów Narodowych i były poseł Lewicy. „Można powiedzieć, że jest to działanie na szkodę samego ministra, ponieważ on tą decyzją ogranicza swoje kompetencje. To jest bardzo zastanawiające” – dodał.