Chodzi o dziennikarzy, których teksty były powielane przez ośrodki informacji i dokumentacji w latach 2005-2014. Wtedy obowiązywał – uchylony w 2015 roku – art. 30 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych, przyznający autorom artykułów prawo do wynagrodzenia za ich wykorzystanie przez ośrodki informacji i dokumentacji, czyli firmy zajmujące się press clippingiem.
Średnia wypłata to ok. 1140 złotych
Jak informuje „Presserwis” Agnieszka Mochocka, specjalistka ds. repartycji w Kopipolu, dotychczas wypłacono wynagrodzenia 91 osobom z około 350-osobowej grupy, której należą się rekompensaty.
– Średnia wypłata wyniosła około 1140 złotych – mówi Agnieszka Mochocka. – Środki ulegają przedawnieniu w roku 2032. W kolejnych latach przedawnione roszczenia mogą być zaspokojone na podstawie decyzji zarządu Stowarzyszenia Kopipol.
Według ustaleń „Presserwisu” największa grupa autorów objętych prawem do odszkodowania to osoby publikujące w „Rzeczpospolitej”, „Dzienniku Gazecie Prawnej” i „Pulsie Biznesu”. Stowarzyszenie Kopipol wypłaca również rekompensaty z tytułu repartycji indywidualnej, dotyczącej głównie autorów prac naukowych. Zamieszczona na stronie stowarzyszenia wyszukiwarka dotyczy tej grupy beneficjentów.
Kopipol opracowuje już wyszukiwarkę, dzięki której o przysługującej rekompensacie będą mogli dowiedzieć się dziennikarze. – Prowadzone są prace modernizacyjne oprogramowania, które mają umożliwić uprawnionym z tytułu art. 30 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych skorzystanie z wyszukiwarki dostępnej na stronie kopipol.org.pl. Nowa funkcjonalność będzie dostępna w pierwszym kwartale 2024 roku – mówi Agnieszka Mochocka.