W czwartek Polsat poinformował, że dotychczasowa szefowa pionu informacji i publicystyki w tej telewizji, Dorota Gawryluk, obejmie nowo utworzone stanowisko dyrektora zarządzającego pionu kanałów tematycznych w Telewizji Polsat i Grupie Polsat Plus. Jej dotychczasowe miejsce zajmuje z kolei Piotr Witwicki. – Można to odczytać jako sygnał, że szykuje się pewna zmiana w narracji informacyjno-publicystycznej – komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl medioznawca prof. Jacek Dąbała. – Nie zawsze dziennikarz newsowy może odnaleźć się w nowym uniformie i gorsecie – mówi z kolei dr Miłosz Babecki z Katedry Badania Mediów UWM.
Pion kanałów TV4 i TV6 zostaje włączony do pionu programowego, a kanały zostają włączone do pionu programowego, zarządzanego przez odpowiedniego członka zarządu, czyli w tym przypadku Edwarda Miszczaka.
– Zmiany, jakie są wprowadzane, mają na celu dostosowanie struktury Grupy do szybko zmieniającego się rynku mediów elektronicznych, w tym w szczególności telewizji i treści wideo – podano w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.
– Dorota Gawryluk jest jedną z czołowych menedżerek Grupy Polsat Plus i postanowiliśmy wykorzystać jej kompetencje zarządcze w obszarze, który jest kluczowy dla naszej przyszłości. Stąd powierzenie jej odpowiedzialności za szybki i skuteczniejszy rozwój kanałów tematycznych Telewizji Polsat oraz wzmocnienie treści serwisu streamingowego Polsat Box Go. W rynku, jak i w strukturze naszych przychodów rośnie systematycznie udział kanałów tematycznych. Widzimy też zdecydowaną potrzebę wzmocnienia pozycji serwisu Polsat Box Go – mówi Mirosław Błaszczyk, prezes Grupy Polsat Plus.
Do obszaru odpowiedzialności Doroty Gawryluk zostaje włączony dział badań i analiz – co jak podano w komunikacie “jest to naturalne działanie, które ułatwi planowanie i szybkie wprowadzanie odpowiednich zmian programowych w kanałach tematycznych, jak i w zakresie treści udostępnianych w serwisie Polsat Box Go.”
Dorota Gawryluk jako dyrektor zarządzająca będzie bezpośrednio raportowała do prezesa zarządu. Obecny dyrektor kanałów tematycznych Radosław Sławiński pozostaje na stanowisku i będzie podlegać Gawryluk.
“Szykuje się zmiana narracji”
Profesor Jacek Dąbała, medioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mówi: – Skoro zmienia się „głowa” działu informacji, czyli ktoś kto jest odpowiedzialny za informację i publicystykę, to być może należy łączyć to ze zmianami na poziomie preferencji w narracji informacyjno–publicystycznej stacji. W tym momencie trudno jest odpowiedzieć, jakie to miałyby być preferencje, ale tego typu zmiana nie odbywa się bez powodu.
Zdaniem naszego rozmówcy, dopiero w chwili, „gdy zobaczymy po tej zmianie jak będą kształtowały się informacje i publicystyka, wtedy z naukową odpowiedzialnością będziemy mogli powiedzieć, na czym polega różnica”. – W tym momencie można tylko to odczytać jako sygnał, że szykuje się pewna zmiana w narracji informacyjno-publicystycznej stacji. To jest twardy fakt, patrząc z pozycji naukowych. Ale jednocześnie jest to też zachęta do obserwowania kanałów polsatowskich w momencie przejmowania władzy – zachęta nie tylko dla widzów, ale też dla badaczy, będzie to na pewno inspirujące – kończy prof. Dąbała.
Z kolei doktor Miłosz Babecki z Katedry Badania Mediów UWM podkreśla: – Redaktor Dorocie Gawryluk na pewno kompetencji nie można odmówić, jest to dziennikarka informacyjna z bardzo bogatą przeszłością i ogromnym doświadczeniem. Ja natomiast patrzę na to z innej strony: przyglądam się bowiem innym dziennikarzom, którzy kiedyś zajmowali się informacją i od tej informacji odeszli. Niestety: nie zawsze są to dobre transfery.
Dziennikarze newsowi “nie zawsze się odnajdują”
Jako przykład takiego transferu dr Babecki podaje Krzysztofa Skórzyńskiego.
– On oczywiście z innych powodów przestał zajmować się informacją, ale ważne tu jest, że od informacji przeszedł do lżejszych programów śniadaniowych, w których mamy do czynienia z infotainmentem. Widać na jego przykładzie, że nie zawsze w tych nowych formatach byli dziennikarze newsowi się odnajdują. Zastanawiam się, czy kompetencje dziennikarki zajmującej się od lat informacjami w głównych wydaniach programów informacyjnych, mogą teraz przydać się w pionie związanym z kanałami tematycznymi. Newsroom i serwis jest tak specyficznym miejscem, że siłą rzeczy przechodząc gdzie indziej zawsze będzie się wnosić ten styl, rytm i dynamikę pracy. Szczerze mówiąc – życząc oczywiście powodzenia pani redaktor – jasnym jest, że dziennikarz newsowy nie zawsze może odnaleźć się w nowym uniformie i gorsecie.
Kim jest Dorota Gawryluk?
Piotr Witwicki będzie nowym dyrektorem pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat. Będzie odpowiedzialny za bezpośrednie zarządzanie operacyjne kanałami oraz portalami i serwisami internetowymi w obszarze informacji Grupy Polsat Plus. Będzie podlegał członkowi zarządu Adamowi Nowe. Witwicki redaktorem naczelnym Interii został w grudniu 2020 r. W stacji prowadzi „Wydarzenia” i „Gościa Wydarzeń”.
Dorota Gawryluk jako dyrektor zarządzająca będzie bezpośrednio raportowała do prezesa zarządu. Obecny dyrektor kanałów tematycznych Radosław Sławiński pozostaje na stanowisku i będzie podlegać Gawryluk.
Gawryluk dyrektorem pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat została w kwietniu 2018 r. Prowadzi w stacji również „Wydarzenia”. Dziennikarka jest związana z Polsatem od początku swojej kariery zawodowej, prowadziła m.in. „Informacje” i program „Dorota Gawryluk zaprasza”. Przez kilka lat pracowała również w Telewizji Polskiej, współpracowała z Polskim Radiem, TOK FM, „Uważam Rze”, „Idziemy”, „Dziennikiem”, „Faktem” i „Rzeczpospolitą”.
Pęcznieje liczba kanałów informacyjnych Polsatu
Pion informacji i publicystyki odpowiada za „Wydarzenia”, kanały Polsat News, Polsat News 2 i Wydarzenia 24 (zajmie wkrótce miejsce uruchamianej na MUX-1 stacji W24), a wkrótce także za nowy kanał Polsat News Polityka (zastąpi dotychczasowe Wydarzenia 24).
Z danych Nielsena wynika, że w październiku br. Polsat News miał 2,06 proc. udziału w rynku, a Wydarzenia 24 – 0,83 proc.