Danuta Holecka żegna się z „Wiadomościami”?

Są poszlaki, prezenterka zaprzecza

Danuta Holecka została twarzą propagandy PiS

Danuta Holecka, twarz rządowej propagandy PiS w „Wiadomościach” TVP i szefowa tego programu, odchodzi – podał serwis NaTemat. Ma odejść za porozumieniem stron i z rocznym okresem wypowiedzenia.

Informację o takiej treści podał portal, powołując się na dwa niezależne źródła. Sama dziennikarka zaprzecza. Jednocześnie informacje na temat odejścia Holeckiej z TVP opublikowała Gazeta.pl. Według serwisu Danuta Holecka nie figuruje w grafiku „Wiadomości”. Niepotwierdzone informacje mówią, że otrzymała już wypowiedzenie. Ma zniknąć z anteny 12 grudnia.

Łaskawe rozmowy Holeckiej z rządzącymi

Danuta Holecka to prezenterka telewizyjna, która całą swoją karierę zawodową poświęciła pracy w Telewizji Polskiej. W 2018 roku mianowano ją członkinią XI kadencji Komisji Etyki TVP, a rok później została szefową głównego wydania programu „Wiadomości”.

Do telewizji trafiła w 1993 roku po wygraniu konkursu na prezentera TVP. Początkowo przygotowywała relacje z obrad Senatu. Wkrótce zaczęła prowadzić poranne i popołudniowe wydania „Wiadomości” w TVP 1. Od 13 stycznia 2016 prowadziła główne wydania „Wiadomości”.

Zasłynęła nie tylko zapowiadaniem kolejnych propagandowych materiałów, ale i łaskawymi dla rządzących rozmowami po głównym wydaniu dziennika. „Panie premierze, 500 plus z pewnością się powiodło. Dzisiaj nawet wśród opozycji trudno znaleźć kogoś, kto powie, że ten program jest zły. Czy prawdą jest, że to pan wymyślił ten program?” – pytała na przykład prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Zmiany w umowach pracowników TVP

W czasach rządów PiS Holecka jest jedną z trzech głównych twarzy propagandowych „Wiadomości” TVP 1 obok Michała Adamczyka i Edyty Lewandowskiej.

Adamczyka już nie ma w programie. Zniknął z wizji i poszedł na urlop, po tym jak na początku września Onet podał, że w przeszłości pobił kobietę i stanął za to przed sądem. Adamczyk oświadczył, że „czyny opisane w artykule nie miały miejsca”. Później pozwał wydawcę portalu Ringier Axel Springer Polska i oskarżył autora artykułu o zniesławienie.

„Presserwis” już wcześniej pisał o zmianach w umowach z głównymi twarzami rządowej TVP. Miały dotyczyć m.in. okresów wypowiedzenia, które przedłużono do roku. Beneficjentami zmian mają być przede wszystkim dziennikarze „Wiadomości”.