Monika Borkowska jako prowadząca „Minęła 20” zadebiutowała w niedzielnym wydaniu. Innymi gospodarzami programu są Adrian Klarenbach, Ewa Bugała, Magdalena Ogórek, Danuta Holecka, a niektóre wydania prowadził też Miłosz Kłeczek.
W połowie października z tego grona ubył Bartłomiej Graczak, który przygotowywał też materiały do „Wiadomości” oraz współprowadził inne pasma publicystyczne i informacyjne w TVP Info.
Jak podawaliśmy jako pierwsi na początku zeszłego tygodnia, Graczak po prawie ośmiu latach pracy żegna się z Telewizją Polską. – Nie rozstaję się z dziennikarstwem i mediami – przekazał nam.
Monika Borkowska w „Wiadomościach” i TVP Info
Z centralą Telewizji Polskiej Monika Borkowska jest związana od czerwca br. Przygotowuje materiały do głównego wydania „Wiadomości”, przede wszystkim na temat krajowej polityki. Ponadto w ostatnich miesiącach dołączyła do gospodarzy cyklów publicystycznych „Minęła 8”, „Minęła 9” i „Za czy przeciw” w TVP Info. Przedtem przez kilka lat była reporterką w TVP3 Łódź.
Wcześniej Borkowska była też związana z Kukiz ’15 (jako dyrektor biura prasowego i koordynatorka w powiecie skierniewickim), a jesienią 2018 roku bez powodzenia startowała z listy PiS w wyborach samorządowych, ubiegała się o mandat radnej w Skierniewicach.
Niedawno użytkownik platformy X kolekcjonujący ujęcia z „Wiadomości” przypomniał, że w 2019 roku Monika Borkowska wypowiedziała się w materiale tego programu jako „mieszkanka Skierniewic”. Borkowska tłumaczyła, że mówiła wtedy o sprawie ważnej dla lokalnej społeczności.
Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 242 170 osób, co dało 4,68 proc. udziału w rynku oglądalności (po spadku rok do roku o 10,9 proc.).
Od kilku lat Telewizja Polska ze względu na treści emitowane w TVP Info i programach informacyjnych jest wśród najgorzej ocenianych mediów w kraju. W niedawnym sondażu państwowego instytutu CBOS działalność Telewizji Polskiej negatywnie oceniło 45 proc. Polaków, a dobrze 39 proc. TVP i Radio Maryja jako jedyni nadawcy zanotowali więcej ocen krytycznych niż pozytywnych, dużo lepiej zostali ocenieni TVN i Polsat.
W marcowym sondażu Ipsos 69 proc. Polaków uznało, że „Wiadomości” TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym. Z kolei w badaniu na potrzeby raportu Reuters Institute 47 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej, a przeciwną opinię wyraziło 28 proc. TVP wypadała najgorzej w zestawieniu obejmującym czołowych nadawców telewizyjnych, radiowych, marki prasowe i internetowe.