Informację o swoich problemach zdrowotnych Jerzy Jachowicz przekazał Krzysztofowi Świątkowi, redaktorowi naczelnemu Polskiego Radia 24. – Zadzwonił do mnie Jurek Jachowicz z informacją…. że przebywa w szpitalu po rozległym zawale serca.. jest już lepiej – opisał Świątek w niedzielę w południe na platformie X.
– Żartował, by informację przekazać, bo „chce zostać szefem Europejskiej Agencji Informacyjnej, która z pewnością powstanie”. Zapewniłem Jurka o naszym wsparciu – dodał.
Jerzy Jachowicz w maju br. skończył 85 lat. W Polskim Radiu od kilku lat prowadzi cotygodniową audycję „Przekładaniec Jachowicza” na antenie PR24 oraz jest w gronie gospodarzy wywiadów politycznych w Jedynce, m.in. w pasmie „W samo południe”. Od 11 lat pisze felietony do tygodnika „Sieci”.
Wcześniej Jerzy Jachowicz był związany m.in. z „Dziennikiem”, „Newsweek Polska”, w latach 1989-2005 – z „Gazetą Wyborczą”. Współpracował też z radiową Trójką i Telewizją Polską.
Był działaczem opozycji demokratycznej (NSZZ „Solidarność”), jest jednym z prekursorów dziennikarstwa śledczego w Polsce. Zajmował się głównie problematyką przestępczości zorganizowanej i jej powiązań z dawnym aparatem bezpieczeństwa PRL. Pisał m.in. o zabójstwie Grzegorza Przemyka, niszczeniu dokumentów na zlecenie gen. Buły. Wiosną 1990 roku nieznani sprawcy podpalili mieszkanie dziennikarza w Pruszkowie, w pożarze zginęła jego żona Maria.
W sierpniu 2017 roku Jachowicz został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę krzyżem Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej”. Rok później otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Dziennikarz napisał autobiograficzną książkę „Z archiwum Jerzego Jachowicza” (wyd. w 2008 roku).