Członek KRRiT pyta prezesa TVP dlaczego TVP Info nie transmitowała posiedzenia Sejmu

Maciej Świrski

Dlaczego TVP Info nie transmitowała we wtorek posiedzenia Sejmu? Z takim pytaniem zwrócił się do przewodniczącego KRRiT członek Rady, prof. Tadeusz Kowalski. Zobowiązał też Macieja Świrskiego do zapytania o przyczyny takiej decyzji prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza. – Mam wrażenie, że takie pytanie zostanie wysłane, przewodniczący bowiem nie protestował – mówi nam prof. Kowalski.

Sejm X kadencji rozpoczął obrady w poniedziałek, 13 listopada, kontynuował – we worek. Szerokie relacje z tego najważniejszego wówczas politycznie wydarzenia można było śledzić w TVN24, Polsat News, a także na antenie TVP Info. Obrady były też kontynuowane we wtorek – jednak tych TVP Info nie relacjonowała już na żywo i w tak szerokim zakresie – zauważa prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Dlaczego? By dowiedzieć się tego prof. Kowalski zaapelował do przewodniczącego KRRiT, Macieja Świrskiego, aby sformułował takie zapytanie i przesłał je do prezesa TVP Mateusza Matyszkowicza.

– Zapytałem przewodniczącego, czy elementem pluralizmu w mediach, którego broni, jest właśnie ten brak transmisji. Transmitowanie obrad jest obowiązkiem mediów publicznych. I oczywiście: TVP może się bronić, że pełna transmisja była nadawana na TVP Parlament, gdzie na bieżąco można oglądać transmisje, ale uważam, że to nie załatwia sprawy. Nie każdy ma możliwość oglądać to w internecie, nie mówiąc już o tym, że niektórzy widzowie po prostu mogą nie mieć dostępu do internetu – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Kowalski.

– Przewodniczący przyjął do wiadomości moje uwagi i mam wrażenie, że skieruje odpowiednie zapytanie do prezesa publicznego nadawcy – dodaje.

Sejm miał dobrą widownię

Sejmowe transmisje notowały znakomitą oglądalność. W poniedziałek średnia widownia transmisji obrad Sejmu (między umownie przyjętą godziną 12.00 a 20.00) na antenie wszystkich trzech stacji informacyjnych wyniosła 2,74 mln osób, co przełożyło się na 30,72 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 17,92 proc. w grupie 16-49 oraz 20,64 proc. w grupie 16-59 – wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

Najwięcej widzów wśród wszystkich widzów – 1,47 mln (co przełożyło się na 16,51 proc. udziału) – transmisję oglądało w TVN24. W TVP Info relacja zgromadziła 970 tys. oglądających (10,89 proc.), a w Polsat News – 296 tys. (3,32 proc.).

W październiku 2023 roku średni dobowy udział TVP Info wyniósł 5,92 proc. (po wzroście o 24,11 proc.).