Ogłoszony szumnie przez Przemysława Czarnka projekt Multimedialna Edukacja Młodzieży (MeduM) – który w założeniu miał stanowić konkurencję dla platform takich jak Netflix i TikTok – nie ma szans na rychły debiut, choć NCBR przekonuje inaczej. – Kończymy etap zatwierdzania scenariuszy dla 160 filmów edukacyjnych. Ich produkcja zajmie co najmniej pół roku – mówi nam Natalia Starzykowska, wiceprezeska Stowarzyszenia Aktywne Beskidy, które jest jednym z wykonawców projektu.
Rok temu minister edukacji i nauki zlecił Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) rozpisanie konkursu na produkcję ok. 230 krótkich filmów o tematyce historycznej, ekonomicznej i kulturowej, które będą umieszczone w specjalnie stworzonym serwisie streamingowym.
Zupełnie nierealne terminy
Budżet MeduM został ustalony aż na 29 mln zł. 7 mln NCBR planowało przeznaczyć na opracowanie platformy streamingowej VoD, a 22 mln na produkcję krótkich filmików, opartych m.in. na podstawie programowej nowego przedmiotu szkolnego historia i teraźniejszość.
Realizatorów NCBR wyłoniło w konkursie. Fundacja Wspierania Historii Kinematografii Polskiej miała odpowiadać za platformę VoD oraz materiały historyczne. Materiały kulturowe powierzono stowarzyszeniu Aktywne Beskidy. Natomiast stowarzyszenie Top 500 Innovators odpowiada za edukacje ekonomiczną.
Platforma miała ruszyć do 1 grudnia 2022 roku. Tak się jednak nie stało.
Stowarzyszenie Aktywne Beskidy wygrało konkurs na produkcję filmów o tematyce z zakresu historia sztuki, muzyki, literatury, teatru, sztuk plastycznych i architektury. – To filmy, które na przykład uczą konkretnych tańców, pokazują, jak ćwiczyć wymowę, czy jak wykorzystać bezpłatne programy do obróbki zdjęć – mówi w rozmowie z „Presserwisem” wiceprezeska Stowarzyszenia Aktywne Beskidy Natalia Starzykowska.
Podkreśla, że ogłaszane przez NCBR terminy okazywały się zupełnie nierealne. – Ostateczną umowę, dzięki której mogliśmy rozpocząć prace nad projektem, podpisaliśmy dopiero w ostatnich dniach grudnia ub.r. – dodaje.
Pierwsze filmy w październiku?
Jednak zespół prasowy NCBR poinformował „Presserwis”, że prace nad utworzeniem platformy streamingowej VoD w przedsięwzięciu Multimedialna Edukacja Młodzieży (MeduM) dobiegają końca. – Termin na realizację Platformy MeduM został wydłużony do 30 września 2023 – pisze w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe NCBR.
Nie oznacza to jednak rychłego startu projektu zapowiedzianego przez ministra Czarnka. – Po oddaniu platformy przez wykonawcę zostanie ona poddana testom, tak by zweryfikować jej prawidłową funkcjonalność. Po odebraniu przez Centrum platformy sukcesywnie będą na niej umieszczane filmy z poszczególnych bloków tematycznych – zapowiada biuro prasowe NCBR. – Pierwsze filmy edukacyjne pojawią się w październiku br. – zapowiada.
Znacznie mniej optymistyczne wizje kreśli wiceprezeska stowarzyszenia Aktywne Beskidy. – Dopiero z początkiem br. mogliśmy rozpocząć pracę nad scenariuszami, które następnie musiało zatwierdzić NCBR. Ten proces ma się ku końcowi, ale produkcja ok. 160 filmów edukacyjnych zajmie co najmniej pół roku. Wiele z nich wymaga wyjazdowych sesji zdjęciowych w ośrodkach kultury, wszystkie – tłumaczenia na język migowy – mówi Natalia Starzykowska. – Według mojej wiedzy termin na całościowe wdrożenie projektu w życie został przedłużony do końca roku – dodaje.