Ksiądz Tomasz Z. z Dąbrowy Górniczej, gospodarz imprezy dla kilku księży, na którą zaproszono męską prostytutkę, był redaktorem „Niedzieli Sosnowieckiej” – dodatku do katolickiego tygodnika „Niedziela”. Był, bowiem jak informuje nas prezes wydawnictwa, właśnie rozwiązano z nim umowę. Najprawdopodobniej straci też służbowe mieszkanie, w którym zorganizowano spotkanie.
Sprawę opisała „Gazeta Wyborcza”, po niej zaś największe internetowe portale.
W służbowym mieszkaniu jednego z księży w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej urządzono imprezę dla kilku księży, na którą sprowadzono też męskiego pracownika seksualnego.
„Kiedy zaproszony mężczyzna stracił przytomność, uczestnicy spotkania nie chcieli wpuścić do budynku ratowników medycznych”- pisze GW. Wcześniej jednak jeden z nich zadzwonił po pomoc. Sprawą nie udzielenia pomocy osobie, która straciła przytomność, najpierw zajęła się policja, następnie miejscowa prokuratura.
Jak ustalili lokalni dziennikarze, 48-letni ks. Tomasz Z. to redaktor „Niedzieli Sosnowieckiej” – dodatku do katolickiego tygodnika „Niedziela”. Mieszkanie zaś jest służbowe.
Co dalej z ks. Tomaszem Z.?
Z księdzem Z. nie ma kontaktu (został urlopowany), jednak zapytaliśmy wydawcę „Niedzieli”, co będzie dalej z duchownym.
– Ks. Tomasz Z. był pracownikiem „Niedzieli”. Rozpoczęta została przewidziana prawem procedura rozwiązania umowy o pracę. Konsekwencją służbową ze strony „Niedzieli” jest zakończenie współpracy i rozwiązanie umowy o pracę. Pozostałe konsekwencje są w gestii właściwych przełożonych kościelnych – przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl ks. dr Mariusz Bakalarz, prezes zarządu Instytutu Niedziela.
Ks. Bakalarz zapewnia: – Edycja sosnowiecka „Niedzieli” funkcjonuje bez zakłóceń. Pełnienie obowiązków redaktora odpowiedzialnego zostało powierzone drugiemu z pracowników zespołu – dodaje nasz rozmówca.
Głos w sprawie zabrała też kuria sosnowiecka, wydając komunikat. Czytamy w nim m.in., że biskup sosnowiecki „powołał Komisję, aby w trybie pilnym wyjaśniła fakty i okoliczności zaistniałej sytuacji”. – W świetle dotychczasowych ustaleń Komisji należy nadmienić, że jej ustalenia różnią się od informacji przedstawionych przez niektóre media – informuje rzecznik prasowy kurii. Po zakończeniu jej prac i ustaleniu okoliczności zdarzenia, biskup „podejmie stosowne kroki przewidziane prawem kanonicznym”.
Ks. Sowa: “Nie pierwszy skandal”
Tymczasem – jak pisze ks. Kazimierz Sowa – „to nie pierwszy skandal na tle seksualnym a konkretnie homoseksualnym w tej diecezji”.
– Kilka lat temu Watykan rozwiązał diecezjalne seminarium duchowne (mieściło się w Krakowie). Jedną z przyczyn miało być zachowanie i skłonności homoseksualne osób kierujących tą instytucją. W każdym z tych przypadków jedyną reakcją władz kościelnych jest zalecenie modlitwy (nigdy za mało) i powołanie kolejnej komisji. Jak widać skuteczność takich działań jest dość ograniczona.
Tygodnik „Niedziela” ukazuje się w całym kraju, jest wydawany przez Archidiecezję Częstochowską. Redaktorem naczelnym od marca 2019 roku jest ks. Jarosław Grabowski, który zastąpił na stanowisku Lidię Dudkiewicz, która odeszła na emeryturę.
We wrześniu ub. serwis internetowy tygodnika „Niedziela” był najpopularniejszy wśród serwisów katolickich, jeśli chodzi o media pozainternetowe – przyciągnął 759 tys. internautów (2,56 proc. zasięgu), każdego przeciętnie na 2 minuty i 17 sekund. Dla porównania: witryna „Gościa Niedzielnego” zanotowała 519,4 tys. użytkowników, 1,75 proc. zasięgu oraz 2 minuty i 19 sekund średniego czasu korzystania, a serwis Radia Maryja – 333,9 tys. odwiedzających, 1,12 proc. zasięgu oraz 4 minuty i 42 sekundy średniego czasu.