Nazwisko Haliny Mlynkovej pojawiło się wśród gwiazd koncertu „Murem za polskim mundurem” na plakacie i w komunikacie prasowym Telewizji Polskiej zapowiadającym wydarzenie.
– Pojawiła się informacja, że wystąpię dziś w koncercie MUREM ZA MUNDUREM mające na celu wsparcie straży granicznej – stwierdziła piosenkarka na swoim fanpage’u facebookowym. – Nie biorę udziału w tym koncercie, a dzisiejszy wieczór mam zamiar spędzić w kinie – zapowiedziała.
Koncert ,,Murem za polskim mundurem” odbędzie się w Mielniku nad Bugiem, Telewizja Polska zapowiada go jako „gest solidarności z polskimi służbami mundurowymi, które strzegą bezpieczeństwa granicy naszego kraju”.
Wystąpić mają Anna Józefina Lubieniecka, Natalia Krakowiak, Marek Piekarczyk, Antek Smykiewicz, Łukasz Drapała, Bartas Szymoniak i chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wykonają pieśni i piosenki patriotyczne, m.in. „O mój rozmarynie”, ,,Pałacyk Michla”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, ,,Szara piechota”, ,,Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, ,,Biały krzyż”, ,,Przybyli ułani pod okienko” i ,,Jak to na wojence ładnie”. Koncert poprowadzi Anna Popek.
Wydarzenie na antenie TVP1 będzie pokazywane od godz. 18:00.
W TVP koncerty wspierające służby mundurowe
W minioną niedzielę Telewizja Polska razem z Ministerstwem Obrony Narodowej zorganizowała w Suwałkach koncert „Razem dla bezpiecznych granic”. Na żywo pokazywano go w TVP1.
Natomiast 5 grudnia 2021 roku publiczny nadawca wspólnie z resortem obrony narodowej zorganizował koncert „Murem za polskim mundurem” w bazie wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Na antenie TVP1 śledziło go nieco ponad 3 mln widzów, co dało stacji 21,56 proc. udziału w oglądalności pasma.
– Repertuar kojarzy mi się z weselem i zabawą na stadionie, a nie hołdem złożonym żołnierzom i pogranicznikom. Nigdy wcześniej nie widziałem na jednym koncercie tak absurdalnie dobranego zestawu wykonawców – komentował tamto wydarzenie dla Wirtualnemedia.pl Tomasz Reich, redaktor naczelny serwisu NowaWarszawa.pl i wykładowca Collegium Civitas, oceniając niedzielny koncert „Murem za polskim mundurem” w TVP. – Słabe piosenki z głupimi tekstami pasują jako niezobowiązujący podkład do wakacyjnych imprez, ale ich obecność na takiej uroczystości jest co najmniej niezręczna – ocenił Jarek Szubrycht, dziennikarz muzyczny „Gazety Wyborczej”.
Nowy koncert ogłoszono na fali krytyki filmu „Zielona granica” Agnieszki Holland opowiadającego o losach imigrantów na granicy polsko-białoruskiego i działaniach polskich służb wobec nich. Media publiczne krytykują ten film jednym głosem z politykami obozu rządzącego.
W TVP Info zaczęto emitować dłuższe ujęcia z „Zielonej granicy”, których nie ma w zwiastunie filmu. Telewizja Polska nie ujawnia, skąd pozyskała te fragmenty, podkreśla natomiast, że opublikowała je „z uwagi na ważny interes społeczny i ochronę dobrego imienia straży granicznej”.
Od kilku lat Telewizja Polska ze względu na treści emitowane w TVP Info i programach informacyjnych jest wśród najgorzej ocenianych mediów w kraju. W niedawnym sondażu państwowego instytutu CBOS działalność Telewizji Polskiej negatywnie oceniło 45 proc. Polaków, a dobrze 39 proc. TVP i Radio Maryja jako jedyni nadawcy zanotowali więcej ocen krytycznych niż pozytywnych, dużo lepiej zostali ocenieni TVN i Polsat.
W marcowym sondażu Ipsos 69 proc. Polaków uznało, że „Wiadomości” TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym. Z kolei w badaniu na potrzeby raportu Reuters Institute 47 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej, a przeciwną opinię wyraziło 28 proc. TVP wypadała najgorzej w zestawieniu obejmującym czołowych nadawców telewizyjnych, radiowych, marki prasowe i internetowe.