KRRiT otrzymała 18 skarg na „Wiadomości” TVP i TVP Info od ogłoszenia wyborów

Autorzy skarg na "Wiadomości" wskazywali na stronniczość polityczną telewizji publicznej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od 8 sierpnia, kiedy prezydent RP Andrzej Duda ogłosił termin wyborów parlamentarnych, dostała 18 skarg na „Wiadomości” TVP 1 i TVP Info.

KRRiT udostępniła „Presserwisowi” informacje na temat skarg na „Wiadomości” i TVP Info w okresie 8 sierpnia – 10 września.

„Wiadomości” TVP dotyczyło pięć skarg, które wpłynęły w tym czasie do Krajowej Rady.

Brak obiektywizmu i stronniczość

Autorzy skarg na „Wiadomości” wskazywali na stronniczość polityczną telewizji publicznej, propagandowy wydźwięk materiału na temat „jedynek” na listach wyborczych, faworyzowanie partii rządzącej i nierówne traktowanie komitetów wyborczych prowadzących kampanię przed wyborami parlamentarnymi. A także na wzbudzanie niepokoju i poczucia zagrożenia poprzez publikowanie hipotetycznych obrazów zniszczonej wschodniej części Polski w porównaniu ze zniszczonymi miastami Ukrainy.

Z kolei 13 skarg, które otrzymała KRRiT, odnosiło się do treści prezentowanych w różnych programach w TVP Info.

Zdaniem skarżących w TVP Info pojawiły się niewłaściwe wypowiedzi prowadzącego audycję i nawoływanie do przemocy („W tyle wizji”), obraźliwe komentarze pod adresem osób LGBT ze strony zaproszonego gościa i brak reakcji prowadzącego („Strefa starcia”), nieodpowiednie zachowanie prowadzącego, obrażanie rozmówców, stronniczość polityczna („Woronicza 17”).

W skargach pod adresem TVP Info jako całości zarzucano brak obiektywizmu i stronniczość polityczną, przerywanie transmisji z obrad Sejmu w momencie zabierania głosu przez posłów opozycji, brak transmisji z konferencji w sprawie paktu senackiego 2023 oraz nierówne traktowanie komitetów wyborczych.

Zgodnie ze standardową procedurą KRRiT wystąpi do nadawcy o nagrania i odniesienie się do skarg, a następnie zajmie stanowiska.