Przez kilka lat każde główne wydanie „Wiadomości” TVP kończyło się planszą „Gość Wiadomości”, po której prowadzący przedstawiał gościa lub gości. Pierwsze jedno-dwa pytania można było oglądać w ramach „Wiadomości”, a na dalszą część prowadzący zapraszał do TVP Info.
Jeśli wydanie programu było dłuższe, gospodarz jedynie przedstawiał goszczące osoby. Z drugiej strony gdy w „Gościu Wiadomości” był prezes PiS Jarosław Kaczyński, na TVP1 pokazywano cały wywiad lub jego dużą część.
W ostatnim czasie to się zmieniło: pod koniec „Wiadomości” nie pojawia się już plansza „Gość Wiadomości”. Prowadzący jedynie przedstawia gości i zaprasza na rozmowę do TVP Info.
W „Gościu Wiadomości” głównie politycy władzy
Główne wydanie „Wiadomości” trwa zwykle ok. 30 minut, gospodarzami są Danuta Holecka, Edyta Lewandowska, Marta Kielczyk (pojawiła się w programie w październiku ub.r.) i Michał Adamczyk, od kwietnia br. dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (od zeszłego tygodnia jest na urlopie, po tym jak Onet ujawnił, że ponad 20 lat temu był oskarżony o pobicie kochanki).
Do „Gościa Wiadomości” zapraszane są przede wszystkim osoby związane z obozem władzy: członkowie rządu, parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy, menedżerowie największych spółek i instytucji państwowych oraz publicyści z mediów mocno sprzyjających obecnej władzy. Politycy opozycji pojawiają się tylko w wydaniach, w których drugim gościem jest przedstawiciel władzy.
„Wiadomości” ogląda 2 mln widzów
Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,11 mln osób, z czego 1,46 mln w TVP1, 614,1 tys. w TVP Info i 38,6 tys. w TVP Polonia. Rok do roku wynik programu wzrósł o 4,9 proc.
Od kilku lat Telewizja Polska ze względu na treści emitowane w TVP Info i programach informacyjnych jest wśród najgorzej ocenianych mediów w kraju. W niedawnym sondażu państwowego instytutu CBOS działalność Telewizji Polskiej negatywnie oceniło 45 proc. Polaków, a dobrze 39 proc. TVP i Radio Maryja jako jedyni nadawcy zanotowali więcej ocen krytycznych niż pozytywnych, dużo lepiej zostali ocenieni TVN i Polsat.
W marcowym sondażu Ipsos 69 proc. Polaków uznało, że „Wiadomości” TVP nie pokazują prawdy o wydarzeniach w kraju. Program najbardziej wiarygodny jest dla zwolenników PiS, osób w wieku ponad 60 lat i z wykształceniem zawodowym. Z kolei w badaniu na potrzeby raportu Reuters Institute 47 proc. Polaków stwierdziło, że nie ma zaufania do informacji z Telewizji Polskiej, a przeciwną opinię wyraziło 28 proc. TVP wypadała najgorzej w zestawieniu obejmującym czołowych nadawców telewizyjnych, radiowych, marki prasowe i internetowe.