Prof. Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, złożył we wtorek skargę w biurze regulatora na „Wiadomości” TVP. Chodzi mu o informacje na temat imigrantów, które zdaniem Kowalskiego zostały podane w sposób zmanipulowany. – Wobec przytoczonych argumentów proszę o wszczęcie postępowania skargowego – czytamy we wniosku.
Prof. Tadeusz Kowalski domaga się od szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji postępowania w sprawie dwóch wydań „Wiadomości” z końcówki sierpnia. 24 sierpnia w programie pojawił się materiał o zamieszkach w Paryżu, Berlinie i Londynie, które zostały wywołane przez imigrantów. „Materiał (…) „Niemcy bagatelizują gwałt na Polaku” nadany w „Wiadomościach” 24 sierpnia zawierał treści zilustrowane scenami przemocy, walk ulicznych i zamieszek, w sposób jednoznaczny i bezdyskusyjny mówiący o zagrożeniu ze strony imigrantów, mogący wzbudzać u widza nadmierny lęk i strach” – pisze prof. Tadeusz Kowalski.
Następny materiał wyemitowany 24 sierpnia w głównym wydaniu dotyczył także imigrantów: zestawiono w nim kilka zdarzeń o charakterze kryminalnym z lat 2015 – 2022, w których brali udział imigranci. Miały one miejsce w Paryżu, Brukseli, Normandii, w Berlinie czy Manchesterze. I to także – zdaniem skarżącego – zostało przedstawione w sposób zmanipulowany.
Z kolei ostatni zaskarżany materiał, autorstwa Jana Koraba, pochodzi z 25 sierpnia (tytuł: „Putin jest zdolny do wszystkiego”). „Autor dokonuje w nim nieuprawnionych manipulacji, zestawiając ze sobą w jednej informacji zabicie Jewgienija Prigożyna z zabiciem 96 Polaków w katastrofie smoleńskiej i oskarżenie o nią Donalda Tuska” – czytamy w skardze zgłoszonej do KRRiT. „Autor dokonuje manipulacji wykorzystując siłę skojarzeń dwóch niezwiązanych ze sobą zdarzeń” – uważa członek KRRiT.
“Naruszenie przepisów ustawy”
Dlaczego regulator miałby wszcząć postępowanie w sprawie tych materiałów? Zdaniem skarżącego „wykorzystanie i zestawianie ze sobą w takim natężeniu drastycznych scen, prezentujących następujące po sobie wielokrotnie akty nasilonej agresji i brutalności, po to by wzbudzić w widzach nadmierne poczucie strachu, w szczególności wobec osób innej rasy, koloru skóry czy pochodzenia, to treści dyskryminujące, które w sposób oczywisty naruszają przepisy art. 18 pkt.1 ustawy o radiofonii i telewizji”.
Przepisy te mówią, że audycje nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na rasę, płeć, wyznanie lub narodowość. „Dodatkowo narusza też art. 21 urt., który nakłada na nadawcę publicznego obowiązek oferowania programów cechujących się wyważeniem, co w wymienionych audycjach nie zostało dochowane”.
Prof. Kowalski uważa, że nadawca w swoich audycjach informacyjnych „wykorzystuje szereg narzędzi manipulacyjnych opisanych w literaturze”. I wylicza: chodzi o selekcję informacji, czyli wybieranie tych, na których zależy nadawcy, przy równoczesnym unikaniu innych, a także o budowanie tzw. szpigla – czyli następujących po sobie informacji w taki sposób, żeby jako pierwsze pojawiały się informacje korzystne i pożądane przez nadawcę”. – Innym sposobem manipulacji jest fragmentacja, czyli pokazywanie jedynie części jakiejś informacji, bez zobrazowania pełnego kontekstu wydarzenia, zjawiska czy procesu – uważa członek KRRiT.
Sposobem manipulacji ma być także „posługiwanie się przez dziennikarzy silnymi określeniami w celu wpływania na emocje odbiorcy” a także celowe granie tytułami i leadami. – Wobec przytoczonych argumentów proszę o wszczęcie postępowania – kończy swoją skargę prof. Tadeusz Kowalski.
Od maja zmiany w “Wiadomościach”
Z końcem kwietnia zmieniło się szefostwo TAI, na początku maja br. nowym szefem „Wiadomości” został Marcin Tulicki. Od maja też TAI wprowadza zmiany, które mają na celu stworzenie czytelniejszego przekazu „Wiadomości”. Tulicki po ponad dwuletniej przerwie przywrócił wiosną codzienne kolegia redakcyjne w „Wiadomościach”, ściągnął też z Woronicza Przemysława Wenerskiego, który został jednym z wydawców programu. Wprowadzono też stand-upy reporterów, czyi kończenie reporterskich relacji pokazaniem dziennikarza podsumowującego swój materiał.
Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. średnia widownia głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,11 mln osób, z czego 1,46 mln w TVP1, 614,1 tys. w TVP Info i 38,6 tys. w TVP Polonia. Rok do roku wynik programu wzrósł o 4,9 proc.