Od 11 do 13 września trwać będzie misja informacyjna Media Freedom Rapid Response (MFRR) w Polsce. Tworzący ją przedstawiciele European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), International Press Institute (IPI), ARTICLE 19 Europe, European Federation of Journalists (EFJ) oraz Free Press Unlimited (FPU) mają ocenić stan wolności i pluralizmu mediów.
Andrzej Andrysiak, szef Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, przyznaje, że MFRR już z nim się kontaktował. – Myślę, że najtrudniej będzie wytłumaczyć im polskie różnice między mediami lokalnymi a regionalnymi. Przerabialiśmy to już w przypadku Komisji Europejskiej i przedstawicieli Senatu USA, również badających rynek mediów w Polsce.
– Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest jednym z podmiotów, którym misja zaproponowała spotkanie – mówi Konrad Siemaszko z HFHR. Misja ma zająć się m.in. kwestią przejmowania mediów w Polsce, a fundacja stworzyła raport poświęcony przejęciu dzienników regionalnych Polska Press przez państwową spółkę Orlen.
MFRR to ogólnoeuropejski mechanizm, który monitoruje i reaguje na naruszenia wolności prasy i mediów w państwach członkowskich UE, krajach kandydujących i w Ukrainie. Wysłannicy zapowiadają spotkania z czołowymi dziennikarzami, redaktorami, ekspertami ds. mediów, grupami społeczeństwa obywatelskiego, politykami i przedstawicielami państwa. Ocenią zasady regulacji rynku mediów, zagrożenia dla ich pluralizmu, szczególnie na poziomie regionalnym i lokalnym, poziom nadawców publicznych, zasady i skutki przejmowania mediów i zagrożenia prawne wynikające ze SLAPP.
Misja podsumuje swoje działania w Polsce podczas konferencji, którą zaplanowano na 13 września w Warszawie. Potem ukaże się raport zawierający kluczowe wnioski i rekomendacje dla zwycięzców wyborów w październiku 2023 roku na temat sposobów poprawy sytuacji w zakresie wolności mediów.