„Forum” to pismo, które od początku swojego istnienia publikowało artykuły z prasy zagranicznej. Na jego łamach ukazywały się przetłumaczone na język polski teksty między innymi z „Le Figaro”, „The Guardian” oraz „Die Zeit”. O zamknięciu „Forum”, ukazującego się przez większość swojego istnienia co tydzień, a od dziesięciu lat co dwa tygodnie, poinformowano w komunikacie zarządu Wydawnictwa Polityka na stronie internetowej czasopisma.
„Forum” traciło sprzedaż i przychody
„Tę trudną dla nas decyzję podejmujemy z ciężkim sercem” – czytamy. „FORUM pojawiło się na rynku prasowym w 1965 roku jako tygodnik zawierający przedruki z prasy zagranicznej. Było wówczas postrzegane jako okno na świat i powiew Zachodu, nawet jeśli podlegało rygorom cenzury. Od ponad 20 lat było wydawane przez POLITYKĘ. Najpierw pod redakcją Jacka Mojkowskiego jako tygodnik, a od 2013 r. jako dwutygodnik. Przez ostatnie 8 lat pismem jako redaktor naczelny kierował Paweł Moskalewicz. Niestety w ciągu ostatnich kilku lat, które dla rynku prasowego były wyjątkowo trudne (m.in. drastyczne podwyżki cen papieru, rosnące koszty usługi druku i dystrybucji, inflacja), FORUM traciło sprzedaż egzemplarzową, a także – jak cała prasa – przychody reklamowe”.
Wydawnictwo Polityka podkreśla, że regularnie podejmowało działania oszczędnościowe, ale zarówno one, jak i podwyżki cen, nie były w stanie zrównoważyć kosztów wydawania czasopisma. „Niestety, realia ekonomiczne i powiększający się w tym roku z numeru na numer deficyt zmusiły nas do podjęcia decyzji o zakończeniu publikacji pisma” – czytamy w komunikacie.
Zarząd wydawnictwa podziękował czytelnikom za lojalność i zachęcił jednocześnie do czytania tygodnika „Polityka”. „FORUM przestaje się ukazywać, jednak równie wartościowe i ciekawe treści – reportaże ze świata, analizy wybitnych publicystów, teksty naukowe, historyczne, kulturalne – oferujemy w ramach cyfrowej subskrypcji POLITYKI”.
„Byliśmy i pozostajemy niezależnym wydawnictwem, uparcie podtrzymujemy misję jakościowego, ambitnego dziennikarstwa. Zostańcie Państwo z nami!” – kończy się komunikat zarządu Wydawnictwa Polityka.
Z jego pełną treścią można zapoznać się na stronie czasopisma, klikając tutaj.