W TVP Historia dotychczas powtórki programu „Sensacje XX wieku” emitowane były kilka razy w tygodniu. Od poniedziałku do piątku w godzinach porannych pokazywano po dwa odcinki serii, w soboty emisje planowano po północy. Dodatkowe pasma emisji programu wyznaczano na godziny nocne.
W czwartek w ramówce od godziny 9:55 planowano emisję odcinka „Sensacje XX wieku – Enigma cz. 4”. Jak jednak zwrócił uwagę dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik, program nie został wyemitowany, a zamiast niego widzom pokazano film dokumentalny.
Z naszej analizy wynika, że program na najbliższe dni zniknął z ramówki TVP Historia. Zamiast niego na kanale emitowane będę filmy dokumentalne lub historyczne. W najbliższy piątek zamiast dwóch części „Sensacji XX wieku – Pucz Janajewa” TVP Historia nada film dokumentalny.
„Sensacje XX Wieku” wykreślono z programu TVP Historia także w sobotę 19 sierpnia, zamiast tego zostanie pokazany film „Złote koło”, a w poniedziałek – dokument.
W kolejny piątek od 9:50 zamiast odcinków „Sensacje XX wieku – Tajemniczy dr Sorge” oraz „Sensacje XX wieku – Czerwony baron” widzowie TVP Historia zobaczą film dokumentalny.
Z ramówki TVP Historia zniknął też program Wołoszańskiego “Encyklopedia II wojny światowej”, którego powtórki emitowano w nocnych pasmach.
W środę w „Wiadomościach” TVP przedstawiono Wołoszańskiego, jako „tajnego współpracownika SB”. Nie wspomniano w ogóle, że przez lata prowadził programy historyczne w Telewizji Polskiej.
Wołoszański startuje do Sejmu z list KO
W tym tygodniu ogłoszono, że Bogusław Wołoszański będzie kandydatem KO do Sejmu z pierwszego miejsca w okręgu 10., obejmującego Piotrków Trybunalski (to miejsce urodzenia pisarza), Skierniewice i kilka powiatów woj. łódzkiego. Z tego samego okręgu z list Prawa i Sprawiedliwości ma startować Antoni Macierewicz.
„Jego zadaniem jest zdekonspirować lidera tej listy, z którą walczymy. Antoniego Macierewicza. Naprawdę nie mogę się doczekać” – powiedział w środę Donald Tusk, ogłaszając decyzję o wystawieniu Wołoszańskiego. W rozmowie z dziennikarzami przyznał jednak, że słowa „dekonspirowaniu” były żartem.
„Dotychczas zajmowałem się badaniem i omawianiem polityki, teraz zostałem do niej włączony. Ale jest pomost między tym, co robiłem, a tym, co będę – mam nadzieję – robił. Słowa Winstona Churchilla, który powiedział kiedyś: »To nie jest początek, to jeszcze nie jest koniec. To jest początek końca«. Wiecie państwo, o czym mówię” – komentował decyzję o starcie sam Wołoszański.
Na czas kampanii wyborczej współpracę z Wołoszańskim zawiesił “Super Express”, gdzie prowadził program “Wojna według Wołoszańskiego”.
Bogusław Wołoszański przez lata w TVP i Polsacie
Bogusław Wołoszański popularność zyskał przez kilka dekad pracy w Telewizji Polskiej, zwłaszcza w emitowanych od 1983 do 2005 roku „Sensacjach XX wieku”. W latach 2011-2014 współpracował z Polsat Play, przygotowywał i prowadził programy „Skarby III Rzeszy” i „Tajna historia XX wieku”, a w 2015 roku przygotował dla National Geographic Polska i Telewizji Polskiej kolejne odcinki „Sensacji XX wieku”.
W dorobku Bogusław Wołoszański ma też ponad 20 książek o historii XX wieku oraz scenariusz do serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” na podstawie swojej powieści. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a dwa lata później otrzymał Nagrodę im. Bolesława Prusa.
W pierwszym półroczu 2023 roku TVP Historia notowała średni dobowy wynik 0,54 proc. (- 10 proc.).