Krajowy Instytut Mediów przed wyborami ruszy z politycznymi badaniami?

Maciej Świrski

Proces restrukturyzacji w Krajowym Instytucie Mediów dobiega końca – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski, w rozmowie z nami zaznacza: na razie nie ma żadnych zmian w funkcjonowaniu Instytutu. I zaprzecza informacjom, jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej: – KIM nie będzie wykonywał badań politycznych – podkreśla.

Krajowy Instytut Mediów w marcu ub. roku trafił pod lupę Najwyższej Izby Kontroli, a w grudniu kontrola się skończyła. Od połowy grudnia do początków lutego br. trwało opracowywanie wyników i przygotowywanie wystąpienia pokontrolnego, w którym wytknięto szereg nieprawidłowości w funkcjonowaniu Instytutu. Sprawa oparła się o prokuraturę, zaś KIM odwołał się od wyników kontroli. Nadzorująca prace Instytutu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wszczęła wczesną wiosną proces naprawczy.

Proces ten to tak naprawdę głęboka restrukturyzacja Instytutu, bo tylko taka ingerencja miała sens. Na jakim etapie jest obecnie ten proces? – Restrukturyzacja powoli dobiega końca – informuje portal Wirtualnemedia.pl Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, dodając: – Na obecnym etapie nie wprowadzono w Instytucie żadnych istotnych zmian personalnych.

Badania polityczne na wybory?

W przestrzeni medialnej pojawiła się informacja, że – powołany do kompleksowego badania konsumpcji telewizji, radia i internetu w Polsce KIM – miałby jeszcze przed jesiennymi wyborami zmienić profil i włączyć do puli także badania polityczne. Taka wolta miałaby być efektem przeprowadzanej właśnie restrukturyzacji i zostać zapisana w nowym statucie Instytutu. Zapytany o to Maciej Świrski jednoznacznie zaprzecza: – To nieprawda. Krajowy Instytut Mediów bada i będzie badał tylko to, do czego został powołany – informuje.

W maju br. Świrski, podczas debaty w trakcie konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Sopocie mówił o tym, że mimo restrukturyzacji – nie przerwano realizacji żadnych zadań prowadzonych przez KIM. – Niedawno ogłosiliśmy nowe badanie założycielskie. To przełomowe badanie, nie ma porównywalnego, obejmuje ono 40 tys. osób. Żaden instytut badawczy komercyjny nie jest w stanie przeprowadzić takiego badania, tylko państwo jest to w stanie zrobić. Państwo rozumie ten problem – podkreślił przewodniczący KRRiT.

Krajowy Instytut Mediów został powołany w grudniu 2020 roku przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Formalnie zaczął działać w marcu ub.r. Poza obecnie realizowanymi badaniami przez ponad rok monitorował poziom gotowości Polaków na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. W lipcu br. Firma ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, zwycięzca przetargu na realizację badania założycielskiego, przystąpiła do wywiadów w tym zakresie. Badanie ma realizować do 20 grudnia br.