Obecnie stacja jest dostępna zarówno na 29, jak i 800 kanale LCN (Logical Channel Number). Emisja TVP ABC z dwóch multipleksów ma przyzwyczaić widzów do nowych parametrów odbioru.
– Zgodnie z posiadanymi decyzjami rezerwacyjnymi, na MUX-6 trafi program TVP ABC, który zostanie przeniesiony z multipleksu pierwszego (decyzja rezerwacyjna kończy się 3 września 2023). Termin zmiany zostanie zakomunikowany widzom z odpowiednim wyprzedzeniem – informowało Wirtualnemedia.pl w lipcu Centrum Informacji TVP.
Konkurs dotyczący miejsca w MUX-1
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi konkurs dotyczący miejsca, które zwolni TVP ABC. W postępowaniu zamierza wyłonić kanał tematyczny, który zasili ten multipleks. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl udział w postępowaniu potwierdzili przedstawiciele Grupy MWE i Red Carpet Media Group. – Tak weźmiemy udział w tym konkursie i zaproponujemy kanał z obszaru filmowo serialowego (fabuła i dokument). Na tym etapie na tyle można dookreślić – mówił Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group.
– Myślę, że w konkursie na MUX-1 udział weźmiemy raczej na pewno, ale pomysłu nie będziemy publicznie zdradzać przed zakończeniem terminu zgłoszeń z bardzo prostego powodu. Nie chcemy aby nasze plany poznali nasi konkurenci – informuje Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE. Jego zdaniem, miejsce w pierwszym multipleksie jest atrakcyjniejsze niż w ósmym. – MUX-1 zapewnia realnie dużo większy zasięg niż MUX-8, bo nie potrzeba do jego odbioru specjalnej anteny. Nadaje w jakości HD, co ma niebagatelne znaczenie w porównaniu do MUX-8 i 10-letniego okresu koncesji. Poznaliśmy już preferencje widzów naziemnych z MUX-1 tworząc kanał Antena HD, więc możemy myśleć o rozszerzeniu naszej ogólnopolskiej oferty naziemnej o kolejny wyspecjalizowany kanał telewizyjny – zapewnił Winnicki.
TVP może nadawać w MUX-6 więcej kanałów
W skład multipleksu szóstego poza TVP ABC wchodzą także: TVP Kultura, TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Polonia, Alfa TVP i Belsat. Na początku roku w ofercie był jeszcze anglojęzyczny TVP World. Ówcześnie obowiązująca decyzja rezerwacyjna odnośnie MUX-6 pozwalała nadawcy publicznemu na emisję ośmiu, a nie dziewięciu stacji. Kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że „analizuje sprawę”, z multipleksu usunięto TVP World. Pojawił się jako „kanał wirtualny”, nadawany przy pomocy HbbTV.
Nadawca publiczny wystąpił o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoliłaby mu na emisję większej liczby stacji. – Zgodnie z przepisami Prawa Telekomunikacyjnego (ust.2; art. 114.a) jednym z istotnych warunków przyznania prawa do użytkowania częstotliwości jest ocena efektywności jej wykorzystania. 31 stycznia 2023 Telewizja Polska S.A. podpisała z operatorem technicznym umowę na świadczenie usługi nadawczej z wykorzystaniem trybów modulacji, dzięki którym multipleks szósty zwiększa swoją przepływność do 40,18 Mbps, co z kolei umożliwia emisję 9 programów jakości HD (z zachowaniem takich samych parametrów jakościowych jak w przypadku nadawania 8 programów ze standardową przepływnością 36 Mbps) – wyjaśniało wówczas Centrum Informacji TVP.
Pod koniec maja prezes UKE Jacek Oko po konsultacjach z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciejem Świrskim zgodził się na zmiany. – Zmieniam w części Rezerwację poprzez nadanie: 1) pkt. 7 sentencji Rezerwacji następującego brzmienia: „7. W multipleksie szóstym (zwanym dalej „MUX6”) może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 9 programów telewizyjnych, określonych w karcie powinności Spółki, o której mowa w art. 21a urtv. Programy, o których mowa powyżej, nie mogą być rozpowszechniane lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów naziemnych MUX1-MUX8 w okresie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozpowszechniania tych programów w MUX6” – czytamy w decyzji Urzędu.
Do końca 2023 roku MUX-3 z głównymi kanałami TVP (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia) musi zmienić standard na DVB-T2/HEVC. Wówczas możliwa będzie emisja TVP3 i TVP Historia w wysokiej rozdzielczości (HD), przywrócenie zwykłego przekazu naziemnego TVP World albo uruchomienie regularnej emisji TVP 4K.