Chiny ograniczą dzieciom i nastolatkom dostęp do internetu do dwóch godzin dziennie

Chińska młodzież będzie musiała zmieścić się w ustawowym czasie przeglądania internetu

Cyberspace Administration of China (CAC), chiński regulator cyberprzestrzeni, wydał komunikat, że dzieci poniżej 18. roku życia będą mogły przeglądać internet najwyżej przez dwie godziny dziennie. Dostaną też zakaz korzystania z sieci w godzinach nocnych. Nakaz wejdzie w życie 2 września, jego wprowadzenie zostanie poprzedzone konsultacjami społecznymi.

CAC chce, by dostawcy inteligentnych urządzeń wprowadzili tzw. programy trybu pomocniczego, które uniemożliwiłyby małoletnim użytkownikom dostęp do internetu na urządzeniach mobilnych od 22 do 6 rano.

Użytkownicy w wieku od 16 do 18 lat będą mieli na internet dwie godziny dziennie, dzieci w wieku od ośmiu do 16 lat tylko godzinę, a dzieci poniżej ośmiu lat – zaledwie osiem minut. CAC stwierdził jednak, że usługodawcy powinni umożliwić rodzicom rezygnację z ograniczeń czasowych dla swoich dzieci, jeśli tak zdecydują.

Akcje chińskich firm technologicznych spadły, gdy CAC opublikował projekt. Do wytycznych można będzie jednak zgłaszać uwagi.

Xia Hailong, prawnik z kancelarii Shenlun w Szanghaju, powiedział, że przepisy przysporzą kłopotów firmom internetowym. „Wiele wysiłku i dodatkowych kosztów, aby właściwie wdrożyć te nowe wymagania regulacyjne” – stwierdził.

Władze Chin są coraz bardziej zaniepokojone wskaźnikami uzależnienia od internetu wśród młodych ludzi. W 2021 roku rząd wprowadził tzw. godzinę policyjną dla użytkowników gier komputerowych w wieku poniżej 18 lat. Platformy do udostępniania wideo, takie jak Bilibili, Kuaishou i ByteDance, od 2019 roku oferują „tryby dla nastolatków”, które ograniczają dostęp do treści i czas użytkowania. Aplikacja Douyin – uniemożliwia nastolatkom korzystanie z niej przez ponad 40 minut.