KRRiT nie zajęła się przedłużeniem koncesji dla kanałów TVN

Z naszych informacji wynika, że wniosek prof. Tadeusza Kowalskiego został oddalony głosami pozostałych członków KRRiT

W trakcie wtorkowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zajęła się sprawą przedłużenia koncesji głównego TVN i innych stacji nadawcy. O zajęcie się tym tematem wnioskował członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski. Wniosek został oddalony. Kolejne posiedzenie ma odbyć się dopiero w drugiej połowie sierpnia.

Prof. Kowalski chciał, żeby na wtorkowym posiedzeniu podjęto sprawy rekoncesji trzech kanałów TVN SA: TVN, TVN International i TVN Turbo.

– Oczekuję, że sprawa zostanie umieszczona w porządku posiedzenia. TVN czeka już siedem miesięcy na decyzję. To wystarczająco dużo czasu na rozpatrzenie – mówił nam prof. Tadeusz Kowalski w połowie lipca.

Z naszych informacji wynika, że jego wniosek został jednak oddalony głosami pozostałych członków KRRiT, ale bez przedstawienia mu kontrargumentacji.

Prof. Kowalski został powołany do Krajowej Rady głosami opozycyjnych senatorów. Pozostałych członków (są nimi: Maciej Świrski, Hanna Karp, Agnieszka Glapiak i Marzena Paczuska) powołano przez Sejm zdominowany przez PiS lub wywodzącego się z tej partii prezydenta Andrzeja Dudę.

Pod koniec kwietnia 2023 roku Krajowa Rada przedłużyła już koncesję dla HGTV, innego kanału TVN Warner Bros. Discovery. KRRiT – informując o swojej decyzji – przekazała jednak, że w dalszym ciągu prowadzi prace w związku z analizą struktury własnościowej spółki TVN, która od 8 kwietnia 2022 roku należy do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery. Stanowisko regulatora w tej sprawie przyjęto przy głosie sprzeciwu prof. Tadeusza Kowalskiego.

TVN SA o przedłużenie koncesji dla naziemnego TVN (wygasa 14 kwietnia 2024 roku) zwrócił się do KRRiT pod koniec 2022 roku. Na początku 2023 roku nadawca wystąpił z identycznymi wnioskami dotyczącymi TVN International (ma koncesję do 10 lutego 2024) i TVN Turbo (do 12 lutego 2024).

Przypomnijmy, że przedłużenie koncesji dla TVN 24 zajęło Krajowej Radzie 19 miesięcy (KRRiT decyzję w tej sprawie podjęła cztery dni przed wygaśnięciem prawa do nadawania), a dla TVN Siedem – ponad rok.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że doszło do bezczynności KRRiT w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN 24, ale uznał, że nie miała ona miejsca z rażącym naruszeniem prawa.