Niewielu chętnych na emisję w MUX-8

Konkurs może zostać powtórzony

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej

Konkurs dotyczący miejsc w MUX-8 zostanie prawdopodobnie powtórzony. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl, złożono zaledwie cztery wnioski koncesyjne. Część z nich nie spełnia kryteriów ogłoszenia przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Ogłoszenie szefa KRRiT opublikowano w połowie maja. – Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie MUX-8 programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym, tj. w którym nie mniej niż 70 proc. czasu nadawania programu w ciągu miesiąca, w godzinach 6.00–23.00, stanowić będą audycje i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację programu.

Liczba przewidzianych w ogłoszeniu koncesji do udzielenia wynosi: 3. Programy będą rozpowszechniane codziennie przez 24 godziny na dobę i oznaczone nazwą określoną w koncesji – napisał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.

Przewodniczący KRRiT obniży opłaty?

Nadawcy mieli czas na złożenie wniosków koncesyjnych do początku lipca. Z naszych informacji wynika, że w konkursie wzięły udział Telewizja Polsat (nie podaje jaki kanał zgłosiła) i Red Carpet Media Group, nadawca Red Carpet TV i RedTop TV (zgłosił trzy propozycje kanałów filmowo-serialowych). Podczas wtorkowego posiedzenia KRRiT może zająć się kwestią ósmego multipleksu. Prawidłowych zgłoszeń może być mniej niż liczba dostępnych miejsc. Powtórzenie konkursu jest więc całkiem realnym scenariuszem.

W ogłoszeniu dotyczącym MUX-8, KRRiT czekała na oferty od podmiotów zainteresowanych nadawaniem kanału wyspecjalizowanego w standardowej rozdzielczości (SD). Do rozdysponowania były trzy miejsca. W nowym ogłoszeniu regulator nie musi rozstrzygać czy chodzi o kanał tematyczny czy uniwersalny. Może także zredukować liczbę dostępnych miejsc z trzech do dwóch, przy czym jedna ze stacji byłaby nadawana w wysokiej rozdzielczości (HD). Do stycznia br. poza Nowa TV, Zoom TV, Metro i WP (wszystkie w SD) w skład MUX-8 wchodziły TVP Kultura HD i TVP Kobieta SD. W drodze rozporządzenia, KRRiT może też obniżyć opłaty koncesyjne dla stacji nadawanych w jakości SD czy w ogóle wchodzących w skład MUX-8.

Szef KRRiT Maciej Świrski już w lutym zaprosił podmioty zainteresowane emisją naziemną do udziału w nieformalnych konsultacjach. Zaproponowano w nich w sumie 14 kanałów telewizyjnych. Trzy propozycje dotyczyły stacji filmowo-serialowych, dwie miały być adresowane do dojrzałych i starszych widzów, a jedna dotyczyła promowania wartości chrześcijańskich i rodzinnych.

Spadające zainteresowanie emisją w MUX-8

W kolejnych miesiącach nadawcy, którzy na początku interesowali się emisją w ósmym multipleksie, rezygnowali ze startu w konkursie. Takie deklaracje złożyli TV Republika, TV MN, TVS czy Grupa MWE. – Po głębszej analizie okazało się, że koszty nadawania naziemnego na MUX-8 przewyższają przychody reklamowe generowane przez widzów eterowych tego multipleksu. Poczekamy raczej na konkurs na MUX-1 – stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl właściciel Grupy MWE Michał Winnicki.

Zdaniem nadawców, z którymi rozmawialiśmy, wysokie opłaty za nadawanie naziemne na rzecz Emitela (ponad 6 mln zł rocznie) i opłaty koncesyjne (13,5 mln zł w ratach) nie gwarantują powodzenia biznesowego takich przedsięwzięć. Obniżenie takich opłat – chociażby przez KRRiT – wpłynęłoby pozytywnie na jakość proponowanych kanałów. – Można zaryzykować pogląd, że niższe koszty koncesji mogłyby przełożyć się na większe możliwości finansowe w zakresie programingu takiego kanału – przekonywał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group, która jest nadawcą Red Carpet TV i RedTop TV.

W przypadku MUX-8 dla części widzów problematyczna jest też emisja w zakresie VHF i przeważnie z inną polaryzacją niż w przypadku pozostałych multipleksów. Choć część firm zrezygnowało z udziału w konkursie dotyczącym ósmego multipleksu, to zamierza wziąć udział w tym dotyczącym pierwszego. Emisja będzie się odbywała wówczas w jakości HD i w zakresie UHF, niewymagającym bardziej rozbudowanej anteny.

– MUX-1 zapewnia realnie dużo większy zasięg niż MUX-8, bo nie potrzeba do jego odbioru specjalnej anteny. Nadaje w jakości HD, co ma niebagatelne znaczenie w porównaniu do MUX-8 i 10-letniego okresu koncesji – zauważył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Winnicki.