Mimo wcześniejszych zapowiedzi, Telewizja TVS nie wystartowała w konkursie dotyczącym miejsc w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. – Byliśmy wstępnie zainteresowani, ale po szerszych analizach ostatecznie nie złożyliśmy wniosku – informuje Wirtualnemedia.pl nadawca, który będzie kontynuował nadawanie multipleksu eksperymentalnego w Katowicach.
Do początku lipca podmioty zainteresowane nadawaniem w ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej mogły się zgłosić do konkursu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybierze w nim trzy stacje, które dołączą do Nowej TV, Telewizji WP, Zoom TV i Metro. Będą emitowane w standardowej rozdzielczości (SD).
Z konkursu zrezygnowały też m.in. TV MN i TV Republika
O tym, że w postępowaniu zamierza wziąć udział TVS informowaliśmy na początku czerwca. Sęk w tym, że koncesja satelitarna TVS ma charakter ogólny, natomiast KRRiT szuka w konkursie stacji wyspecjalizowanych, a więc kanałów tematycznych. Katowicka telewizja nie jest jedynym nadawcą, który mimo pierwotnego zainteresowania konkursem, zrezygnował z niego. Wcześniej podobne decyzje podjęły TV MN i TV Republika.
– Liczyliśmy skutki medialne czy zasięgowe plus finansowe i to nam w żaden sposób się nie skleja. W tej chwili mamy 60 proc. zasięgu technicznego kraju, bez koncesji ogólnopolskich i zasięg rośnie – tłumaczył przed tygodniem w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, prezes i udziałowiec TV Republika.
W podobny sposób o konkursie wypowiedział się właściciel Grupy MWE, która jeszcze kilka miesięcy temu brała udział w nieformalnych konsultacjach KRRiT w sprawie MUX-8. – Po głębszej analizie okazało się, że koszty nadawania naziemnego na MUX-8 przewyższają przychody reklamowe generowane przez widzów eterowych tego multipleksu. Poczekamy raczej na konkurs na MUX-1 – stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl właściciel Grupy MWE Michał Winnicki.
W przypadku MUX-1 KRRiT wyłoni stację, która będzie nadawana w wysokiej rozdzielczości (HD), a nie SD. MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF, co często wiąże się z koniecznością bardziej rozbudowanej instalacji antenowej niż ta, która wystarczy do odbioru MUX-1. Koncesja pozwalająca na nadawanie w ósmym multipleksie kosztuje blisko 13,5 mln zł. Do tego trzeba jeszcze liczyć ponad 6 mln zł rocznie kosztów emisji z nadajników Emitela.
Prawdopodobnie w okolicach 25 lipca poznamy listę chętnych na nadawanie w MUX-8. Swój udział w konkursie potwierdziła firma Red Carpet Media Group, która zgłosiła projekty aż trzech stacji filmowo-serialowych. Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że w postępowaniu bierze też udział Telewizja Polsat. Podczas poprzedniego konkursu w 2021` roku, zaproponowała kanał Polsat Edu. Nadawaniem w MUX-8 nie są zainteresowane m.in. Telewizja Puls, wPolsce.pl czy Stars.TV.
TVS zachowa multipleks eksperymentalny
Choć TVS nie będzie nadawać w MUX-8, to nie zrezygnuje z emisji multipleksu eksperymentalnego w Katowicach. Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłużył pozwolenie w tej sprawie. – Mamy zgodę na emisję multipleksu eksperymentalnego TVS na kolejny rok, tj. do 1.08.2024 roku – zapewnia Wirtualnemedia.pl Telewizja TVS. W skład nadawane na kanale 30 (546 MHz) multipleksu wchodzą: TVS, Radio Silesia, Polsat, TV Okazje i TV Republika.
Latem w ramówce TVS pojawiły się nowości. Od poniedziałku do czwartku o godz. 11:40 w paśmie „Romantyczne Kino TVS” emitowane są seriale, takie jak „Statek Marzeń”, „Rosamunde Pilcher”, „Ingrid Lindström”. W ofercie jest też nowy sezon programu „Na dwóch kołach”, gdzie są prezentowane ciekawe trasy rowerowe (emisja w środy o 10:00 i piątki o 18:00). Widzowie TVS mogą oglądać także seriale kryminalne („Detektyw Monk”, „Napisała: Mordestwo”, „Columbo” ) oraz programy muzyczne m.in. „Szlagierowa Lista”, „Koncert Życzeń”, „Szlagroteka” i „Koncert TVS”.
Telewizja TVS jest dostępna w ofercie platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), sieci kablowych (m.in. Vectra, UPC Polska, Inea, Toya), a od niedawna także na 27 kanale dekoderów T-Mobile.