Nagroda im. dr. Pawła Stępki: KRRiT chce w praktyce wykorzystać potencjał nagrodzonych naukowców

Przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski, wręcza nagrodę dr Aleksandrze Chmielewskiej

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku KRRiT we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim przygotuje konferencję naukową, podczas której dotychczasowi laureaci nagrody im. dr. Pawła Stępki będą prezentowali pomysły, które można będzie wykorzystać do rozwiązywania problemów na polskim rynku mediów – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. O takim projekcie mówiła w czwartek członkini KRRiT, dr Hanna Karp, podczas wręczania nagród laureatkom kolejnej edycji nagrody.

Wyróżnienia za najlepszą pracę naukową i wydawnictwo z dziedziny mediów elektronicznych wręczył przewodniczący KRRiT, Maciej Świrski. – Jestem szczęśliwy, że w naszej siedzibie możemy gościć i nagradzać takie wybitne jednostki. Myślę, że będziemy korzystać z tego dorobku, bo KRRiT, obok swojej roli regulacyjnej i pilnowania stanu mediów w Polsce, także musi wspierać działania naukowe, badania nad mediami – mówił przewodniczący Świrski.

W kategorii „najlepsza rozprawa doktorska w dziedzinie mediów elektronicznych” nagrodzona została dr Diana Rutkowska-Acewicz z UW za pracę pt. „BBC w epoce cyfrowej. Ewolucja nadawcy publicznego w erze nowych technologii”. Napisała ją pod kierunkiem prof. dr hab. Alicji Jaskierni. – Zainteresowałam się BBC dlatego, że jest to telewizja utrzymująca się całkowicie z abonamentu – mówiła nagrodzona. Natomiast w kategorii „najlepsze wydawnictwo naukowe i popularnonaukowe z dziedziny mediów elektronicznych” nagrodzono dr Aleksandrę Chmielewską za książkę pt. „Rynek telewizyjny. Lojalność w dobie zmian technologicznych”.

Jest środowisko medioznawców – będzie konferencja

To już dwunasta edycja nagrody, więc – jak podkreślała przewodnicząca kapituły nagrody, członkini KRRiT dr Hanna Karp – udało się zgromadzić już „dorobek i duże środowisko medioznawców”. – Dlatego podczas ostatniej kapituły postanowiliśmy, że to powinno się zakończyć konferencją, w której w jakiś sposób laureaci nagrody mogliby partycypować – mówiła na forum dr Karp.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl dr Hanna Karp podkreśla, iż pomysł konferencji jest jeszcze na wczesnym etapie. – Ale jest zgoda kapituły na taką konferencję, więc trzeba nad tym pracować dalej. Chodzi o wykorzystanie potencjału naukowego laureatów. W ramach konferencji przedstawiliby swoje pomysły, które miałyby potem wpływ na rynek medialny w Polsce, a przede wszystkim na rozwiązywanie głównych problemów tego rynku.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że współpraca Uniwersytetu Warszawskiego z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, która reguluje praktyczny wymiar rynku, gwarantuje, że rozwiązania wypracowane podczas konferencji „nie pozostaną w sferze teorii, lecz będą wcielane w życie”.

Kto przyznawał nagrodę?

W nagrodzonych pracach, jak podkreślano podczas wręczenia nagród, tematem widocznym była pandemia Covid-19. – W tle tych prac – jednej i drugiej nagrodzonej – była pandemia, co też dało bardzo ciekawe wyniki badawcze” – zaznaczyła przewodnicząca kapituły nagrody im. dr. Pawła Stępki.

W skład kapituły nagrody im. wchodzą m.in. przedstawiciele KRRiT, Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej UŚ w Katowicach, Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej, Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w Krakowie, Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW w Warszawie.

Nagroda im. dr. Pawła Stępki (ustanowiona jako upamiętnienie tragicznie zmarłego wieloletniego pracownika biura KRRiT, naukowca specjalizującego się w dziedzinie mediów) została ustanowiona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Radę Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego 12 lat temu. Jej ideą jest promowanie wartościowych prac poświęconych tematyce mediów elektronicznych oraz autorów tych publikacji.