Członkowie Rady Mediów Narodowych otrzymali informacje o posiedzeniu, które odbędzie się 27 czerwca. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, podczas niego regulator ma wybrać zarząd Polskiej Agencji Prasowej, członków rad nadzorczych Radia Gdańsk i Radia Olsztyn oraz członka rady programowej TVP3 Opole.
W skład zarządu PAP, który kończy kadencję wchodzą: Wojciech Surmacz (prezes) i Łukasz Świerżewski (członek zarządu). Kandydatury na zajmowane przez nich stanowiska można przesyłać do przewodniczącego RMN do poniedziałku.
Tyle samo czasu mają kandydaci do rad nadzorczych Radia Gdańsk i Radia Olsztyn. W pierwszej ze stacji ze stanowiska zrezygnowała Krystyna Kmiecik-Baran. Tłumaczyła to objęciem stanowiska wiceprezesa spółki Energa Centrum Usług Wspólnych (Grupa Orlen) i przyczynami osobistymi. Jacek Janusz Mrozek, który zasiadał w radzie nadzorczej Radia Olsztyn został z kolei 12 maja powołany na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Zmiany mają objąć także radę programową TVP3 Opole. Marcina Oszańcę, lidera Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie, ma zastąpić Jarosław Krzywoń. Roszada jest prawdopodobnie związana ze zbliżającą się kampanią parlamentarną.
Szef PAP na stanowisku od ponad 5 lat
Surmacz prezesem PAP został na początku 2018 roku. Wcześniej był m.in. wicedyrektorem radiowej Trójki, szefem redakcji gospodarczej Polskiego Radia. W przeszłości był redaktorem naczelnym „Gazety Bankowej” i portalu wGospodarce.pl. Pracował także w takich tytułach jak „Newsweek Polska”, „Forbes” i „Puls Biznesu”. Świerżewski trafił do zarządu PAP w październiku 2018 roku. Wcześniej był dyrektorem biura komunikacji i promocji Ministerstwa Finansów.
Jesienią 2021 roku prezesa PAP chcieli odwołać opozycyjni członkowie RMN Juliusz Braun i Robert Kwiatkowski. Poszło o udział w korespondencji m.in. z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefa jego kancelarii Mariusza Dworczyka, ujawnionej w tak zwanej „aferze mailowej”. Wymiana wiadomości dotyczyła uruchomienia anglojęzycznego serwisu i odpowiedzi na pytania „Gazety Wyborczej” dotyczące sprawy GetBack.
– Złożyłem wniosek o ściganie wraz zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez anonimowego sprawcę, polegającego m.in. na kierowaniu gróźb karalnych, wywoływania poczucia zagrożenia, podżegania do nienawiści i agresji wobec mnie oraz Polskiej Agencji Prasowej – poinformował prezes PAP. Nie odniósł się jednak do kwestii autentyczności wiadomości.
Rada Mediów Narodowych została powołana głosami Prawa i Sprawiedliwości w 2016 roku. Do jej obowiązku należy kształtowanie składów osobowych zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji, a także Polskiej Agencji Prasowej, wyrażanie zgody na powołanie dyrektora oddziału terenowego TVP, powoływanie członków rad programowych, zatwierdzanie minimalnego udziału audycji tworzonych przez terenowe oddziały TVP na antenach ogólnopolskich, zmiany w statutach publicznych mediów oraz pozostała działalność uchwałodawcza. W skład RMN wchodzą politycy związani z PiS-em (przewodniczący Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka, Piotr Babinetz), a także związani z opozycją (Robert Kwiatkowski, Marek Rutka).
W 2022 roku Rada Mediów Narodowych kosztowała podatników 968, 9 tys., czyli o blisko 40 tys. więcej niż w 2021 roku.