KRRiT zbada strukturę właścicielską Polsatu

Powiązania z Liechtensteinem i Cyprem

KRRiT wystąpi do Telewizji Polsat o przedstawienie jej struktury właścicielskiej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sprawdzi strukturę właścicielską Telewizji Polsat.

Jak wynika z naszych informacji, jej zbadanie zaproponował członek Rady prof. Tadeusz Kowalski. Pozostali członkowie regulatora zgodzili się z jego postulatem.

Krajowa Rada chce zbadać powiązania Polsatu

KRRiT wystąpi do nadawcy o przedstawienie przez niego struktury właścicielskiej. Telewizja Polsat należy do polskiej spółki Cyfrowy Polsat. Ponad 62 proc. akcji Cyfrowego Polsatu ma Zygmunt Solorz. Jednak częścią z nich dysponuje przez TiVi Foundation z siedzibą w Liechtensteinie, w tym także za pośrednictwem cypryjskiej spółki Reddev Investments Limited. Te powiązania chce właśnie zbadać Krajowa Rada.

Dopiero po zakończeniu analizy KRRiT będzie procedować wnioski rekoncesyjne i koncesyjne Grupy Polsat Plus. Spółka Telewizja Polsat wystąpiła bowiem do Krajowej Rady o rekoncesje dla Polsat Sport (licencja wygasa 18 stycznia 2024), Polsat Cafe (do 28 lipca 2024), Polsat 2 (wygasa 18 stycznia 2024) i Disco Polo Music (do 24 kwietnia 2024). Z kolej jej spółka zależna Eleven Sports Networks zawnioskowała o koncesje satelitarne dla kanałów Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eleven Sports 3 i Eleven Sports 4. Obecnie stacje Eleven Sports są zarejestrowane w Belgii.

Przypomnijmy, że wątpliwości co do struktury własności konkurencyjnego TVN są podnoszone przez część członków KRRiT, powiązanych z obecnym obozem władzy – prof. Hannę Karp, przewodniczącego Macieja Świrskiego, Marzenę Paczuską i Agnieszkę Glapiak, ale też przez cały poprzedni skład Krajowej Rady, na którego czele stał przewodniczący Witold Kołodziejski.

Opóźnianie rekoncesji

Pod koniec kwietnia br., przedłużając koncesję HGTV z grupy TVN Warner Bros. Discovery, Krajowa Rada przekazała, że w dalszym ciągu prowadzi prace w związku z analizą struktury własnościowej spółki TVN, która od 8 kwietnia 2022 roku należy do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery. Stanowisko regulatora w tej sprawie przyjęto przy głosie sprzeciwu prof. Tadeusza Kowalskiego.

W stanowisku można przeczytać, że przedmiotem analizy KRRiT jest również ocena spełnienia wymogów z art. 35 Ustawy o radiofonii i telewizji przez podmiot posiadający lub ubiegający się o udzielenie koncesji. Zapisano tam, że limit udziałów spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego w firmach posiadających polskie koncesje wynosi 49 proc.

„Jednocześnie podkreślenia wymaga, iż powyższe okoliczności podlegają ocenie i badaniu także w toku wykonywania koncesji. Zatem ustalenie nowych istotnych okoliczności, mających znaczenie z punktu widzenia ww. przepisów, w toku wykonywania koncesji może skutkować podjęciem odpowiednich postępowań, zgodnie z ww. przepisami” – napisała Krajowa Rada.

Wcześniej z powodu wątpliwości co do struktury właścicielskiej TVN regulator opóźniał rekoncesje dla TVN Siedem i TVN 24.