Jak informuje nas Małgorzata Piechoczek, dyrektorka TVS, zostanie w nim zgłoszony kanał TVS, obecnie nadający naziemnie w województwie śląskim, który ma też ogólnopolski zasięg kablowo-satelitarny. – Pracujemy nad wnioskiem konkursowym – stwierdza Piechoczek.
W 2013 roku TVS startował już w konkursie na miejsce na MUX 1 dla kanału edukacyjno-poznawczego. Wygrał go jednak Fokus TV z Grupy ZPR Media, obecnie należący do Grupy Polsat Plus. Na potrzeby konkursu kanał TVS zmienił profil z uniwersalnego na edukacyjno-poznawczy. Później wrócił do profilu ogólnego. Obecnie skupia się na programach ze śląską muzyką, serwisach z informacjami z województwa śląskiego oraz filmach i serialach.
Konkursy na trzy miejsca na ósmym multipleksie telewizyjnym, zwolnione przez TVP (przeniosła się na MUX 6), ruszyły w połowie maja. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce obsadzić je kanałami tematycznymi. KRRiT nie określiła, jakiej tematyki kanałów oczekuje, pozostawiając nadawcom w tej kwestii wolny wybór. Nadawcy wnioski mogą przesyłać pocztą, składać je w kancelarii Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz drogą elektroniczną przez ePUAP. Mają na to czas do początku lipca. Następnie KRRiT rozpatrzy wnioski nadawców i wybierze trzy kanały, które pojawią się na MUX 8.
Chęć uczestnictwa w konkursie zgłaszała też spółka Red Carpet Media Group, nadawca Red Carpet TV i RedTop TV. Nie weźmie w nim udziału Grupa Kino Polska, nadawca m.in. naziemnych Zoom TV i Stopklatki. Informował o tym pod koniec kwietnia na spotkaniu z mediami Bogusław Kisielewski, prezes Grupy Kino Polska. Inni czołowi nadawcy nie udzielają informacji w tej sprawie.
Obecnie na MUX 8 nadają: Zoom TV (Grupa Kino Polska), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Nowa TV (Grupa Polsat Plus) i Telewizja WP (Wirtualna Polska Media). Ich udziały w rynku utrzymują się na stałym poziomie lub rosną. Ma to związek z tym, że multipleks nadaje w starym standardzie, a więc kanały na nim się znajdujące można odbierać też na starszych odbiornikach.