Nagroda dla Bogoryi-Zakrzewskiego została ufundowana przez marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. „Wyluzowana ciocia” to reportaż o zbrodni, którą żyłą cała Polska: porwaniu z ulicy i brutalnym gwałcie na 14-letniej mieszkance Poznania. Jury doceniło autora za „wielki profesjonalizm i kulturę w przygotowaniu pogłębionego reportażu w formule śledztwa socjologicznego”.
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego została z kolei przyznana Alicji Pietruczuk i Lechowi Pilarskiemu, autorom utworu „Pamięć znaczy życie”, zgłoszonego przez Radio Białystok.
Nagroda Specjalna, ufundowana przez wojewodę Kujawsko-Pomorskiego trafiła w ręce Magdaleny Skawińskiej, autorki utworu „Nikifor z trójkąta” – za wnikliwy porter bohatera, który choć zmaga się z licznymi dysfunkcjami i z przeciwnościami losu, spełnia swoje ambitne marzenia przez sztukę rysowania. Nagrodzony został także Maciej Kubera, realizator dźwięku.
Przyznano także Nagrodę Specjalną, ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (w wysokości 6 tys. zł). Dostał ją Dominik Gil z Polskiego Radia Lublin, za reportaż „Powrót z frontu”. Nagroda im. Michała Jagodzińskiego, ufundowana przez Polskie Radio PiK, została przyznana Kamili Litman, autorce utworu „To są właśnie Nowinki”, zgłoszonego przez Polskie Radio Łódź.
Nagroda Główna Akademickiego GP, ufundowana przez KRRiT trafiła do Marii Vasylievej, autorki utworu „Moja wojna”, zgłoszonego przez Instytut Komunikacji Społecznej i Mediów (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy). Jury nagrodziło autorkę za „emocjonalną opowieść młodej osoby próbującej znaleźć swoje nowe miejsce poza ojczyzną ogarniętą wojenną pożogą”.
Pomysłodawcą Konkursu Grand PiK był zmarły w 2015 r. wieloletni dziennikarz i prezes bydgoskiej rozgłośni Michał Jagodziński. Kodyfikując zasady, uznał, że „utwory mogą różnić się gatunkami, ale musi je łączyć sztuka” – co roku na konkurs wpływają więc różnorodne dzieła, jak reportaże czy słuchowiska.
W czwartym kwartale 2022 roku i pierwszym kwartale roku bieżącego średni dobowy udział słuchania Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy wyniósł 5,5 proc., co dało stacji siódmą pozycję w regionalnym zestawieniu.