Fotograf i dokumentalista Czesław Czapliński otrzymał złoty medal Gloria Artis

Czesław Czapliński publikował zdjęcia m.in. w "The New York Times", "Time", "Vanity Fair" i "The Washington Post"

Czesław Czapliński – fotograf, dziennikarz i dokumentalista – został odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wiadomość podała strona Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość odbyła się w poniedziałek podczas wernisażu „New York, New York. Fotografie Czesława Czaplińskiego w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie”. Na wystawie prezentowanych jest prawie 60 fotografii z pobytu twórcy w Nowym Jorku. Prezentacja będzie dostępna do 31 maja.

Czesław Czapliński urodził się 5 lipca 1953 roku w Łodzi. Studiował biologię na Uniwersytecie Łódzkim. Od roku 1979 mieszka w Warszawie i Nowym Jorku, gdzie ukończył New York Institute of Photography. Jego zdjęcia publikowane były na łamach m.in: „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair” i „The Washington Post”.

W ciągu ponad 40 lat międzynarodowej kariery Czapliński fotografował najbardziej znane osobistości świata biznesu, kultury, polityki i sportu, jak: Calvin Klein, Muhammed Ali, Michael Jackson, Andy Warhol, Cindy Crawford i wiele innych. Jest autorem lub współautorem ponad 40 albumów i książek, m.in.: „Portrety z historią”, „Wojciech Fibak – Kronika życia sportowego”, „Artyści Europie”, „Śladami Chopina w Warszawie i na Mazowszu” i „Michael Jackson”.