KRRiT wybierze kanał w jakości HD, który trafi do naziemnej telewizji cyfrowej

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej

Lada dzień ogłoszenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczące wolnych miejsc w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej ukaże się w Monitorze Polskim. Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że za kilka miesięcy regulator przygotuje także ogłoszenie odnośnie MUX-1.

Konkurs w sprawie MUX-8 jest związany z opuszczeniem tego multipleksu przez kanały: TVP Kultura i TVP Kobieta. Od stycznia drogą naziemną stacje są dostępne tylko poprzez MUX-6. Operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej Emitel już jesienią wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoliłaby na uzupełnienie składu MUX-8. Niedawno UKE zgodził się na takie rozwiązanie.

Przewodniczący KRRiT już w lutym ogłosił nieformalne konsultacje w sprawie MUX-8. Zgłoszono 14 propozycji kanałów telewizyjnych. Wśród nich są trzy stacje filmowo-serialowe, dwie uniwersalno-rozrywkowe, kanał poświęcony wartościom chrześcijańskim i rodzinnym, pokazujący przywiązania do tradycji, program lifestylowy promujący zdrowy tryb życia, dziecięcy, muzyczny (złote przeboje, muzyka klasyczna), jedna stacja rozrywkowo-sezonowa. Rada uzgodniła już treść ogłoszenia. Wyłoni trzy kanały wyspecjalizowane. Nie oczekuje więc od nadawców wniosków o koncesje dla stacji uniwersalnych.

Bardziej atrakcyjne miejsce w MUX-1

W MUX-8, gdzie już nadają Nowa TV, Metro, WP i Zoom TV (wszystkie w standardowej rozdzielczości) jest jeszcze miejsce na jedną stację w SD i jedną w wysokiej rozdzielczości lub trzy kanały w jakości SD. KRRiT zdecydowała się na ten drugi wariant. Ósmy multipleks na razie nie musi zmieniać standardu na DVB-T2/HEVC, który pozwoliłby na nadawanie wszystkich stacji w jakości HD. Niewykluczone, że nastąpi to dopiero w 2030 roku, kiedy zacznie obowiązywać nowa decyzja rezerwacyjna multipleksu.

3 września 2023 roku MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej, który już nadaje w DVB-T2/HEVC opuści kanał TVP ABC, emitowany w wysokiej rozdzielczości. – Kanał będzie umieszczony na jednym z dwóch multipleksów, którymi dysponuje Telewizja Polska. Decyzja rezerwacyjna TVP ABC dotyczy częstotliwości MUX-1 i nie ma związku z postanowieniami odnośnie MUX-3 oraz MUX-6 – informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Kiedy TVP ABC zwolni miejsce w MUX-1, KRRiT będzie mogła rozpocząć kolejny konkurs. – Po przeniesieniu programu TVP ABC przez Telewizję Polską, KRRiT ustali treść ogłoszenia – tlumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. Regulator nie zdecydował się na połączenie postępowań odnośnie MUX-8 i MUX-1, co mogłoby przyspieszyć obsadzenie miejsca w pierwszym multipleksie. – Zagospodarowanie miejsca na MUX-8 i MUX-1, to dwa oddzielne postępowania, stąd nie muszą być prowadzone równolegle. Ogłoszenie w sprawie MUX-8 wkrótce zostanie przekazane do publikacji w Monitorze – wyjaśnia Brykczyńska.

Miejsce w MUX-1 pozwoli od razu nadawać w jakości HD, więc będzie bardziej atrakcyjne dla nadawców. Chętnych na nadawanie w MUX-8 jednak nie brakuje. W nieformalnych konsultacjach KRRiT dotyczących ósmego multipleksu Grupa MWE zaproponowała trzy kanały tematyczne, a nadawca Red Carpet TV i Red Top TV jeden istniejący kanał i jedną nową stację filmowo-serialową. Pozostali uczestnicy konsultacji nie ujawniają się. Nadawaniem w MUX-8 są zainteresowane jednak TV MN (stacja części środowiska narodowców, która obecnie czeka na koncesję kablową) oraz informacyjno-publicystyczna TV Republika. W konkursie raczej nie wezmą udziału: Stars.TV, wPolsce.pl i Telewizja Puls.