Ponad 2400 skarg na reportaż „Franciszkańska 3”

KRRiT: „Płyną potokiem”

Ujęcie z reportażu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3"

Ponad 2440 skarg trafiło do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji po wyemitowaniu na antenie TVN24 reportażu Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3”. To stan na środowe popołudnie. – Ich liczba ciągle rośnie – informuje nas Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT. Skargi napływają zarówno przez internet jak i pocztą, choć trudno wskazać, którą drogą napływa ich więcej.

Wszystko zaczęło się 6 marca, gdy w „Czarno na białym” (TVN24) wyemitowano kolejny reportaż Marcina Gutowskiego z serii „Bielmo”, dotyczącej pedofilii wśród duchownych. Dziennikarz zajął się okresem, w którym Karol Wojtyła, jeszcze przed wyborem w 1978 roku na papieża, przez 20 lat był biskupem, a potem arcybiskupem krakowskim. Reportaż obejrzało w kilka dni ponad milion widzów. Niemal jednocześnie też zaczęły napływać skargi na reportaż Gutowskiego. W trzy dni napłynęło ich 14, potem (w kilka dni później) było ich już ponad 40.

W środę zapytaliśmy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, ile skarg wpłynęło po niemal miesiącu od emisji materiału. – Mamy obecnie 2440 skarg, ale liczba ta ciągle rośnie. Można powiedzieć, że w ostatnich dniach skargi płyną potokiem – mówi rzeczniczka KRRiT, Teresa Brykczyńska. Zdaniem naszych rozmówców z Rady (chcących zachować anonimowość) – można się spodziewać, że liczba skarg będzie wzrastała jeszcze przez kilka najbliższych tygodni, biorąc pod uwagę społeczny ruch wokół tego tematu – jak choćby przygotowywany z udziałem polityków i propagowany przez Radio Maryja „Marsz w obronie Jana Pawła II”, który 2 kwietnia ma przejść ulicami kilku miast w Polsce.

Instruktaż składania skarg na stronie Radia Maryja

Radio Maryja wciąż też zachęca do składania skarg na reportaż Gutowskiego, choć materiały instruktażowe na ten temat zniknęły już ze strony głównej portalu i trudno do nich dotrzeć. Wciąż jednak można znaleźć tam treść i instrukcję, jak można przekazać ją KRRiT tradycyjną pocztą i przez internet. – Emisja wymienionego wyżej reportażu naruszyła wymagania określone w „Ustawie o radiofonii i telewizji” (art. 18, ust. 1 w powiązaniu z art. 53 ust. 1) oraz w ustawie „Prawo prasowe” (art. 12, ust. 1, pkt 1 w związku z art. 19, ust. 1 „Ustawy o radiofonii i telewizji”) – czytamy w formularzu skargi.

Na stronie głównej portalu RadioMaryja.pl pojawił się także blok poświęcony Janowi Pawłowi II. Zebrano w nim podstawowe daty i fakty z życia papieża, a także cykl artykułów „W obronie św. Jana Pawła II”, zasilany regularnie przez redakcję najświeższymi informacjami o tym, kto i w jakiej formie przyłącza się do „obrony Jana Pawła II”. Są tam też wszystkie dokumenty papieskie i materiały poświęcone pięciu pielgrzymkom Radia Maryja do Watykanu na spotkanie z Janem Pawłem II.

KRRiT prowadzi też własne postępowanie

W połowie marca przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski z urzędu podjął postępowanie dotyczące reportażu TVN24 o możliwych zaniechaniach Jana Pawła II wobec księży pedofili. Przybliżając tę kwestię dziennikarzom, Świrski stwierdził, że postępowanie ma charakter wyjaśniający, wszczął je z urzędu zaraz po emisji materiału i wezwał TVN, żeby przekazał to nagranie. Zaznaczył, że do Krajowej Rady „wpływają liczne skargi w związku z tą audycją, a ich liczba nadal rośnie”. Szef KRRiT nie wskazał, jakie zastrzeżenia wobec reportażu skłoniły go do podjęcia działań.

Temat wciąż budzi silne i skrajne emocje. W okresie od 1 do 14 marca temat Jana Pawła II wygenerował 377 mln potencjalnego zasięgu w sieci oraz 2,8 mln interakcji oraz ponad 6,7 tys. publikacji redakcyjnych – wynika z danych Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.